BANJA LUKA – Sjednice prve Vlade Milorada Dodika na početku 1998. godine bile su potpuno otvorene za javnost i novinari su mogli da im prisustvuju, dok aktuelna Vlada RS novinarima ne dostavlja ni materijale po tačkama dnevnog reda o kojima raspravlja na sjednicama.
Pored toga, aktuelna Vlada nedavno je obilježila sto dana rada, a tim povodom nije održala ni konferenciju za novinare, što potvrđuje da drugi kabinet Radovana Viškovića zasluženo nosi epitet najzatvorenije Vlade Srpske od njenog nastanka.
Prema tvrdnjama sagovornika CAPITAL-a, Republika Srpska je u proteklih 25 godina višestruko nazadovala kada je u pitanju odnos prema medijima i javnosti, a to dodatno potvrđuje činjenica da su konferencije za novinare poslije sjednica Vlade postale prava rijetkost.
Gvozdeni čuvari informacija
Glavna i odgovorna urednica Nezavisnih novina Sandra Gojković Arbutina dobro se sjeća kad je na početku prvog mandata premijer Radovan Višković obećao medijima da će ovo biti najtransprentnija Vlada do sada i da je njegovo lično opredjeljenje da saradnja sa medijima bude snažnija, te da će to zahtijevati od svih ministara.
„Naravno, vrlo brzo se pokazalo da od toga nema ništa, kao ni od proaktivnog pristupa prema medijima i javnosti. Godinama pokušavamo da objasnimo da, prije svega službenici za odnose s javnošću, ne treba da se ponašaju kao gvozdeni čuvari informacija, nego da zatrpavaju medije podacima i time učine i svoj posao smislenijim, a ministra za kojeg rade natjeraju da se miješa u svoj posao“, kaže Gojković Arbutina.
Međutim, nastavlja ona, uz dužno poštovanje prema čestitim službenicima, postaje iscrpljujuće dopisivati se mejlovima čak i oko nekih osnovnih podataka koji bi trebali da budu i na sajtu.
„Decenijama očekujemo da se sjednica Vlade otvori za medije, što bi bio zaista veliki ‘civilizacijski’ korak. Umjesto toga, jedva da imamo poneku pres konferenciju nakon sjednica. Ako već nema pristupa sjednici Vlade svi materijali, izvještaji, zaključci i informacije bi morale biti dostupne i poslane na mail čim se okonča sjednica“, kaže glodurka Nezavisnih novina.
Prema njenim riječima, selektivne, šture i strogo probrane informacije koje se plasiraju u saopštenju nakon sjednice daleko su od transparentnog, uglavnom je neupotrebljivo i zahtjeva još stotinu dodatnih pitanja na koje niko neće odgovoriti.
Stojanović: Govore samo za probrane medije
Njeno mišljenje dijeli i banjalučki novinar Aleksandar Stojanović koji smatra da ovakav pristup predstavlja kontinuitet netransparentnosti, ističući da dobar primjer imamo u Crnoj Gori gdje je Vlada Dritana Abazovića uvela praksu da se sjednice Vlade prenose uživo.
„Da je u ovih sto dana rada imala šta predstaviti, vjerujem da bi Vlada održala pres konferenciju“, kaže Stojanović.
Što se tiče transparentnosti i saradnje sa medijima, on kaže da je besmisleno o tome govoriti, jer su Vlada i stranke koje je čine pokazale šta misle o javnosti i medijima kad su u Narodnu skupštinu uputili izmjene Krivičnog zakona kojim je predviđena kriminalizacija uvrede i klevete.
„Zapravo, to je jedino što je javnost zainteresovalo po pitanju rada Vlade, iako su i u Vladi svjesni da nacrt KZ-a nije za pohvalu“, kaže Stojanović.
Međutim, on ističe da je problem to što se medijima selektivno pristupa.
„Pojedini ministri, ali i premijer veoma često govore samo za probrane medije i to samo o onome što njima odgovara, pa time stvaraju privid transparentnosti i kvalitetnog rada“, kaže Stojanović.
Novinarka portla Mondo Brankica Spasenić kaže da transparentnost rada Vlade i generalno institucija javne vlasti pokazuju stepen demokratskog razvoja društva i političku kulturu.
„Kod nas mediji još uvijek vode borbu da dobiju određene informacije po okončanju sjednica, a za “Riplijevu rubriku” bi bila praksa da mediji uoči zasjedanja dobiju radne materijale, a da ne govorim o otvorenim sjednicama Vlade kojima bi prisustvovali mediji, kao što je to slučaj ne samo u razvijenim skandinavskim zemljama, nego i našem okruženju“, kaže Spasenićeva.
Maksimović: Ne pita ih se ništa
Mnogo oštriji je novinar Dragan Maksimović koji kaže da „Vlada nije imala ministre tri mjeseca, pa kako onda očekivati da izađe na pres konferenciju i predstavi bilo kakve rezultate.“
„Vlada nema nikakvih rezultata poslije sto dana. U izvještajima koji su dostavljeni iz pojedinih ministarstava spomenuti su projekti koji su započeti prije deset godina, zatim nekakvi sporazumi, memorandumi ili dogovori koji su na dugom štapu, ali nema ništa konkretno što je ova Vlada uradila za sto dana“, kaže Maksimović
On pita i zašto premijer ili ministri da izlaze u javnost kada, kako kaže, svi znamo da ih se ne pita ništa.
„Jedino što je uspjela ova Vlada je da deset jaja sa 2,15 KM poskupi na više od pet maraka i da cijena prasadi skoči sa pet na 12 maraka po kilogramu“, kaže Maksimović.
Glavni i odgovorni urednik dnevnih novina “Euro Blic” i portala Srpskainfo Siniša Trkulja kaže da se ova Vlada ne razlikuje puno od prethodnih.
“Možda je u nekim stvarima i gora od nekih ranijih. Stekao sam utisak da je ova Vlada pravljena po principu “daj šta daš”. Čast izuzecima, ali mislim da je većina ministara zalutala u kabinete. Šta je Vlada uradila za 100 dana? Na početku su dva ministra podnijeli ostavke, a ima ih još koji bi trebali podnijeti ostavke, ako se slučajno zakopa malo dublje u njihove biografije”, kaže Trkulja, ne želeći da kaže njihova imena.
Trkulja: Guše cijelu medijsku scenu
On dodaje da se aktuelna Vlada uspjela posvađati sa novinarskom zajednicom.
„Uspjeli su nametnuti priču o kriminalizaciji klevete, što predstavlja legalizaciju laganja građana. Na ovaj način se novinari neće moći baviti istraživačkim novinarstvom, neće moći otkrivati afere i kriminalne stvari. Zakon se kreira tako da će se moći objavljivati samo ono što odgovara vlasti“, kaže Trkulja.
Tim potezom, nastavlja on, vlast udarila tamo gdje nije trebala i smjela.
“U namjeri da se obračunaju sa pojedincima, ne vide da guše cijelu medijsku scenu. Slobodan Milošević je bio na vlasti, sve do momenta kada je udario na medije, a onda je pao”, kaže Trkulja.
On dodaje da aktuelna Vlada pati od netransparentnosti, jer na pitanja novinara ne odgovaraju iz većine ministarstava, a što je najpogubnije, ističe on, za to ne snose nikakve posljedice.
Ne može posebno izdvojiti ministarstvo koje najviše ignoriše novinarske upite, jer se, kako kaže, većina ministarstava tako ponaša.
“Oni moraju da shvate da su mediji servis građana RS i kada ne odgovaraju medijima, oni ne odgovaraju građanima RS. Takvim ponašanjem pokazuju da su iznad građana, da su otišli u visine i da smatraju da im niko ništa ne može”, zaključuje Trkulja.
Dugogodišnji novinar i urednik Žarko Marković kaže da je prilično besmisleno analizirati sto dana rada Vlade Republike Srpske ako se ima na umu da se aktuelna vlada praktično nadovezala na prethodnu promijenivši samo nekoliko ministara.
Marković: Čudno ponašanje
„Potpuni kontinuitet ometen je tek pričom o imenovanju i ekspresnom razrješenju dva ministra sa sumnjivim biografijama što je, mora se priznati, bilo prilično neočekivano“, kaže Marković.
Prema njegovim riječima, aktuelna vlada ponaša se u gotovo svim oblastima u skladu sa epitetom „Vlada kontinuiteta“, a jedna od tih oblasti je i transparentnost.
„Medijska zajednica u Srpskoj već godinama upozorava na u najmanju ruku čudno ponašanje predstavnika izvršne vlasti kada su u pitanju odnosi sa javnošću, a da sve to vrijeme mi jednostavno nemamo precizan odgovor zbog čega naša izvršna vlast ostaje zatvorena. Nikakvog vidljivog razloga za takvo ponašanje nema, jer svaki ili gotovo svaki akt koji vlada razmatra ili usvoji kad-tad bude objelodanjen što još više daje argumente onima koji tvrde da neko ne želi da javnost bude detaljno obaviještena o njenom radu“, kaže Marković.
On dodaje da ne treba isključiti mogućnost da bar dijelom nije u pitanju tek puka aljkavost kako onih koji donose odluke, tako i sektora kojem je primarni posao da o tim odlukama obavještava javnost.
CAPITAL: Darko Momić