RIM, Vlada Italije nastoji da sredi svoje finansije kako bi zaštitila svoje veliko dužničko opterećenje od tržišnih špekulacija, tako da je parlamentu predložila smanjenje mnogih budžetskih troškova u ukupnom iznosu od oko 25 milijardi evra.
Kako su objavile novinske agencije, italijanski parlament trebalo bi da odobri smanjenje budžetskih troškova, koje bi moglo uključiti zamrzavanje plata za većinu zaposlenih u javnom sektoru i sniženje za one s visokim primanjima, kao i kresanja u zdravstvenom sistemu te zemlje.
Italijanski ministar za obrazovanje čak je predložio da školska godina počne tek krajem septembra, umjesto sredinom tog mjeseca, kako bi se za porodice produžio period odmora i time podstakao turizam.
Ministar finansija Đulio Tremonti založio se za smanjenje visokih plata u narasloj državnoj administraciji. On je, navodno, zatražio sniženje od pet odsto za one koji zarađuju više od 90.000 evra i od deset odsto za one s primanjima koja premašuju 120.000 evra godišnje.
Zamrzavanje plata u javnom sektoru tokom perioda od tri godine bi, uz to, donijelo uštedu od tri milijarde evra.
Ta kresanja doprinijela bi smanjenju budžetskog deficta za 25 milijardi evra (31 milijardu dolara), na 2,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2012. godine, a cilj te mjere je da Italija i dalje ostane sposobna za aukcije obveznica.
Uprkos bojazni od prenošenja krize iz Grčke, italijansko ministarstvo finansija nije imalo nikakvih poteškoća u pokrivanju svojih prodaja obveznica na nedavnim aukcijama.
Italijanski zvaničnici naveli su i činjenicu da se oko polovina italijanskih obveznica proda na domaćem tržištu kao razlog za vjerovanje da je veliki dug Italije, od oko 115 odsto BDP-a, stabilan i da je manje podložan da dospije pod udar tržišnih špekulacija.
Ovakva kresanja troškova u javnom sektoru pozdraviće italijanski radnici koji su među najslabije plaćenim u Evropskoj uniji, sa prosječnom zaradom od 14.700 evra (18.000 dolara) godišnje i koji su najteže pogođeni krizom u Italiji, gdje su mnoge fabrike prestale da rade i mnogi zaposleni poslati na prinudni odmor uz smanjene nadoknade.
Kako je kazao Alfonso Perota koji je prošle nedjelje raznosio pamflete protiv privatizacije javnog vodovoda u centralnom Rimu, u Italiji je mnogo onih koji zarađuju previše, a oni koji proizvode fabričku robu uvijek su ti koji snose žrtvu. Biznis