ZAGREB, Vlada Hrvatske prihvatila je uredbu o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenog objekta kojim se, po riječima ministra građevinarstva Hrvatske Ivana Vrdoljaka, pojednostavljuje način obračuna iznosa naknade, te smanjuje iznos same naknade.
To je završni korak potreban za provođenje novog zakona o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama koji je stupio na snagu 4. avgusta, istakao je Vrdoljak dodavši kako je Vlada uredbom pokazala da joj glavni motiv nije punjenje budžeta.
Za 32.000 bespravnih građevina za koje su već dobijena rješenja o rušenju – rok za legalizaciju je do kraja ove godine. Za sve ostale do polovine iduće. Tri su osnovna kriterijuma za obračun iznosa naknade – obujam, položaj u prostoru i namjena zgrade, pri čemu su velike razlike u visini naknade s obzirom na lokaciju, odnosno da li je zgrada u građevinskom području, izvan građevinskog područja ili na 100 metara udaljenosti od mora.
Građanima je omogućeno da jednokratnom uplatom naknade dobiju popust od 25 odsto ili da plaćaju u ratama na rok do pet godina. Tako će, na primjer, naknada za prodičnu kuću od 140 kvadratnih metara u građevinskom području bez popusta iznositi 3.200 kuna. Naknada za takvu istu kuću na području sto metara do mora biće 22.000 kuna, a za apartmane uz obalu veličine 1.000 kvadrata iznad pola miliona kuna.
S druge strane naknada za pomoćnu zgradu u funkciji glavne zgrade, kao što su svinjci, kokošinjci ili pušnice, veličine do 50 kvadratnih metara biće 500 kuna.
Premijer Hrvatske Zoran Milanović ocijenio je uredbu kao važnu stvar za uvođenje reda u Hrvatskoj koja ima problema na nekim ograničenim područjima, prenose hrvatski mediji.