BANJALUKA – Vlada Srpske nema novca da vrati milione maraka posuđene sa „escrow“ računa za projektovanje, izgradnju i opremanje nove bolnice u Bijeljini zbog čega je po ko zna koji put produžila rok za vraćanje te pozajmice.
Najnoviji rok koji je Vlada sama sebi dala da vrati 17 miliona KM na „escrow“ račun je 31. januar 2025. godine, iako je te obaveze ranijom odlukom planirala da izmiri početkom iduće godine.
Novac za izgradnju ove bolnice posuđen je još 2009. godine, a prvobitno definisan rok za njegovo vraćanje bio je kraj 2015. godine.
Međutim, Vlada je taj rok svake godine produžavala jer očigledno nema novca da pozajmljeni novac vrati.
Inače, Vlada Srpske je i u ovoj godini nastavila da prazni „escrow“ račun na kojem je na kraju juna bilo svega 2,08 miliona maraka.
Podsjećamo, na „escrow“ računu nalazi se novac dobijen po osnovu privatizacije državnog kapitala i sukcesije imovine bivše SFRJ.
CAPITAL: M. Lj.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
nelogično je da novac bude na računu nekorišten. Koliko se vrijednost rtog novca smanjila od kako je uplaćen prilikom privatizacije. Taj novac je trebalo iskoristiti za davanje kredita da se stvore nova proizvodna radna mjesta. Trebalo bi davati prave kredite cca 200.000 KM za stvaranje svaklog proizvodnog radnog mjesta gdje će radno mjesto trajati minimum deset godina a zaposleni na tom radnom mjestu dobija platu minimum 125% prosječne plate u tom vremenu. Takođe treba da se uvedu penali za korisnike tih kredita da u slučaju da neispune uslove iz natječaja plate dobre penale kao i da im se data povlaštena kamata pretvara u prosječnu tržišnu kamatu u tom periodu uvećanu za 25%. Tako da se investitori ne igraju već da samo ozbiljni koji imaju dobre programe prihvate takvo kreditiranje. davanje poticaja od pet hiljada KM i slično bez plaćanja penala ako se ne ispune obaveze je samo izvlačenje para iz buđeta i pljačka. Uzmu pare i nikakvu korist društvo nema od tog, već neki pojedinci.