SARAJEVO, Vlada Federacije BiH /FBiH/ zatražila je danas od Savjeta ministara BiH da u Uputstvu o primjeni Zakona o javnim nabavkama BiH predvidi da se prilikom obračuna cijena ponuda u svrhu njihovog poređenja, umanje cijene domaćih ponuda za preferencijalni faktor.
Iz Vlade FBiH saopšteno je da je navedenom inicijativom predviđeno umanjenje cijena domaćih proizvoda za preferencijalni faktor, i to 15 odsto za ugovore koji se dodjeljuju u periodu od 2014. do 2018. godine, 10 odsto za ugovore koji se dodjeljuju za period od 2019. do 2022. godine, te pet odsto za ugovore koji se dodjeljuju u periodu od 2023. do 2025. godine.
Razlog za ovakvu inicijativu ogleda se u činjenici da još nije potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između EU i njenih država članica i BiH, te da razvijenost privrede BiH, odnosno FBiH, nije na zavidnom nivou.
Privredna društva na domaćem tržištu posluju u nepovoljnom ambijentu, uslove poslovanja karakteriše mali procenat stranih ulaganja i neadekvatna promocija domaće privrede, te je potrebno podići nivo njihove konkurentnosti.
Vlada FBiH utvrdila je i Parlamentu FBiH uputila Prijedlog strategije reforme penzionog sistema u FBiH, u kojem su identifikovane potrebne promjene u penzionom sistemu, pri čemu je istaknuta potreba njegove nadogradnje uvođenjem novog oblika osiguranja.
Na sjednici je prihvaćena informaciju o registrovanim predstavništvima stranih lica u FBiH, prema kojoj od 343 predstavništva u FBiH najviše registrirano u Kantonu Sarajevo – 250 ili 72,88 odsto.
Najveći broj stranih predstavništava otvoreno je iz Hrvatske, i to 94, Slovenije 40, SAD 33, Srbije 21, NJemačke 20, te Austrije 19 predstavništava.
Ukupan broj zemalja koje su otvorile predstavništva u FBiH je 40.
Najveći broj je iz evropskih država odnosno 299 ili 87,17 odsto, dok na vanevropske zemlje otpada 44 ili 12,83 odsto od ukupnog broja registrovanih. (Srna)