SARAJEVO, Vlada Federacije BiH (FBiH) utvrdila je danas Nacrt zakona o električnoj energiji i uputila ga u parlamentarnu proceduru.
Ovim nacrtom izmijenjena je zakonska odredba kojom se reguliše nadležnost za donošenje dugoročne energetske strategije na nivou FBiH kao sastavnog dijela strategije u BiH.
Nacrtom je utvrđena i obaveza Vlade FBiH da posebnim propisom uredi oblast proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i kogeneracije, saopšteno je iz federalne Vlade.
Federalna vlada utvrdila je danas Nacrt programa javnih investicija od sredstava dobijenih privatizacijom sa prioritetnim razvojnim projektima u FBiH.
Programom javnih investicija utvrđeni su kriterijumi raspodjele sredstava – 70 odsto za razvoj infrastrukture, 15 odsto za projekte lokalnih zajednica, deset odsto za održivi povratak i po dva odsto za podsticaj preduzetništvu i za naučno -istraživački rad, te jedan odsto za ostale potrebe.
Ukupno planirana sredstva za investicije u prioritetne razvojne programe u FBiH iznose 6.408.027.000 KM, a njihovo realizovanje treba dovesti do povećanja bruto domaćeg proizvoda, bržeg i većeg punjenja vanbudžetskih fondova, jačanja svih vidova socijalne zaštite, povećanja plata i penzija, te rješavanja problema nezposlenosti i podsticanja razvoja.
Dokument urađen je na osnovu iskazanih zahtjeva i potreba nadležnih ministarstava i lokalnih zajednica i usklađen je sa opredjeljenjima iskazanim u “Politici djelovanja i osnovama strategije Vlade FBiH u periodu od 2007. do 2010. godine”.
Na osnovu pokazatelja Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH predstavljenih
Na sjednici je razmotrena informacija Ministarstva trgovine u kojoj se navodi da je tokom 2007. godine u FBiH uloženo 443,9 miliona KM, što predstavlja 18,5 odsto ukupnih stranih ulaganja u BiH.
Najveća pojedinačna investicija je 111.600.000 KM koliko je austrijski “ALAS internešnal” uložio u Fabriku cementa Lukavac.
Glavnina investicija odnosi se na evropske države, koje su uložile ukupno 396,6 milona KM, a u tome su prednjačile Austrija sa više od 131 milion KM, odnosno Hrvatska sa više od 123 miliona KM.