PODGORICA, Vlada Crne Gore saopštila je danas da se zadužila 16 miliona evra kod Erste banke, u cilju obezbjeđivanja sredstava za finansiranje budžeta.
„Ta sredstva biće iskorišćena za regulisanje obaveza prema domaćim i ino kreditorima u toku septembra“, saopšteno je iz crnogorske vlade.
Dodaje se da se ugovorom predviđa otplata kredita u periodu od tri godine, sa grejs periodom od devet mjeseci.
Crnogorski ministar finansija Radoje Žugić kazao je ranije danas da su prihodi budžeta za prvih osam mjeseci iznosili 762,6 miliona evra, što je 48,9 miliona evra ili 6,85 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
On je novinarima kazao da su veći prihodi u budžetu posljedica bolje naplate Poreza na dodatnu vrijednost, borbe protiv sive ekonomije i veće naplate akciza.
Žugić je kazao da je, sa aktuelnim fiskalnim parametrima, potreban samo tehnički rebalans, koji podrazumijeva korigovanje prihodne i rashodne strane budžeta.
Vlada Crne Gore se u julu zadužila 102,5 miliona evra u cilju obezbjeđenja sredstva za izmirenje obaveza po osnovu aktiviranih državnih garancija izdatih za Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP).
Privredni sud Crne Gore proglasio je 8. jula stečaj u KAP-u, zbog duga od 386 miliona evra, čime je nastavljena agonija te fabrike.
Uvođenjem stečaja, svi raniji ugovori se stavljaju van snage, prestale su i nadležnosti dosadašnje ruske uprave, a aluminijum se može prodati na slobodnom tržištu.
Vlada Crne Gore se odlučila na opciju stečaja zbog nekooperativnosti ruskog partnera koji je odbio da plati dug za struju koju je KAP mjesecima nelegalno preuzimao od evropske interkonekcije.
Pokretanje stečajnog postupka dovelo je, međutim, do aktiviranja državnih garancija za kredite KAP-a.
Ruska državna VTB banka i mađarska OTP banka aktivirale su garancije Vlade Crne Gore izdate za kredite koje su te dvije banke odobrile KAP-u u iznosu od 102 miliona evra.
Da bi Crna Gora mogla da vrati te dugove, Vlada je sredinom jula predložila rebalans državnog budžeta, što je izazvalo oštre kritike opozicije, ali i nesuglasice unutar same vladajuće koalicije, pa je rebalans povučen iz skupštinske procedure.
Stečajna uprava KAP-a potpisala je ugovor sa “Montenegrobonusom”, na osnovu kojeg će ta državna kompanija preuzeti imovinu KAP-a i organizovanje proizvodnje u stečajnom postupku. Tanjug