PODGORICA, Vlada Crne Gore odgovorila je u petak na navode italijanskog visokotiražnog lista “Korijere dela sera” koji je objavio da je postignut dogovor sa kompanijom “A2A” o podjeli elektroprivrede na dva dijela.
Italijanski list objavio je u četvrtak na dan boravka premijera Igora Lukšića u Italiji, vijest o dogovoru između crnogorske vlade i uprave “A2A” o dijeljenju EPCG na dvije kompanije, od kojih bi jedna upravljala Termoelektranom i preuzela dug KAP, a druga hidroenergetskim pogonima.
Kako navodi italijanski list, dogovor je da se “A2A” u potpunosti povuče iz dijela koji upravlja Termoelektranom i na taj način se otarasi duga KAP, ostavljajući potpunu odgovornost državi. U dijelu koji upravlja hidroelektranama, kako se navodi, zadržali bi upravljačku funkciju i povećali akcionarski udio na 50 odsto.
– Opcija rješavanja problema nabavke električne energije u Kombinatu aluminijuma, u kojoj bi većinsko vlasništvo države u Elektroprivredi bilo dovedeno u pitanje, ne postoji – saopštili su iz Vlade, reagujući na tekst italijanskog lista.
– To je strateško opredjeljenje Vlade pretočeno u zaključke parlamenta o situaciji u KAP u kojima je jasno naglašeno da Skupština zadužuje Vladu da očuva EPCG u većinskom državnom vlasništvu i da uloži maksimalne napore usmjerene u pravcu njenog osposobljavanja za izgradnju novih kapaciteta – kažu iz Vlade.
Država ima 55 odsto akcija u EPCG, a “A2A” 43,7 odsto.
Generalni direktor “A2A” Renato Ravaneli potvrdio je informaciju o podjeli EPCG, a pitanje odnosa u Elektroprivredi bila je jedna od tema kojom se Lukšić bavio u Rimu sa kolegom Mariom Montijem. Ravaneli je zadovoljan ovakvim razvojem događaja jer će, kako je kazao, “A2A” preuzeti upravljanje hidropotencijalima, bez snabdijevanja velikih potrošača, dok će potpuno izaći iz Termoelektrane.
U dijelu koji upravlja hidroelektranama zadržali bi upravljačku funkciju i povećali akcionarski udio na 50 odsto.
Na ovaj način je Vlada izašla u susret “A2A” koja već mjesecima uslovljava svoj ostanak u Crnoj Gori upravo zahtjevom da im se sa grbače skine Kombinat aluminijuma, ali i da se odobri povećanje cijena struje.
Ravaneli je nedavno kazao da su u “A2A” veoma zabrinuti zbog situacije u EPCG, te da gubitak na računima Italijana, koji se odnosi na investiciju u Crnoj Gori, iznosi 90 miliona evra.
On je podsjetio da za kompaniju na čijem je čelu “ova situacija nije više održiva”. On je dodao da kompanija prolazi kroz izuzetno težak period finansijske krize koja dovodi u pitanje mogućnost ispunjavanja obaveza prema snabdijevačima, odnosno zaposlenima. Glavni razlog za to, po Ravaneliju, povezan je sa neplaćenim fakturama za isporučenu električnu energiju kod značajnog broja kako javnih tako i privatnih klijenata, kompanija i domaćinstava.
Neispoštovan dogovor
Djelimičnu privatizaciju i dokapitalizaciju Elektroprivrede pratile su mnogobrojne spekulacije o zakulisnom dogovorima između tadašnjih premijera Crne Gore i Italije, Mila Đukanovića i Silvija Berluskonija. Italijani su nakon ulaska u EPCG tvrdili da nisu ispoštovani dogovori koje su imali sa Vladom. Novosti