PODGORICA, Pozivanje na štrajk u Željezari Nikšić, svega dva mjeseca nakon ulaska stranog investitora u kompaniju koja je bila u stečaju, dovodi u pitanje investicije, radna mjesta i u finalnom, opstanak fabrike, upozorili su iz Vlade Crne Gore.
“Svako pozivanje na štrajk u ovoj kompaniji mora da nosi odgovornost za postojeća radna mjesta, kao i buduća, za kapital koji će modernizovati kompaniju, kao i za opstanak Željezare”, rekli su u Vladi.
Iz Vlade je poručeno da Željezara Nikšić sa zastarjelom opremom koja datira iz polovine prošlog vijeka, bez investicija nema budućnost.
“U ovom trenutku, kada je cijena čelika na svjetskoj berzi mnogo ispod proizvodne, i kada imamo kompanije u najbližem okruženju koje se bave ovom granom industrije, a koje su godinama zatvorene, Željezara Nikšić ima renomiranog investitora koji je spreman da ulaže u kompaniju, uprkos činjenici da će mu to u periodu do završetka investicija, proizvesti samo gubitke”, tvrde u Vladi.
Željezara Nikšić je, kako podsjećaju, prodata kroz postupak stečaja.
Kroz postupak stečaja, kompanija je, kako su dodali, oslobođena dugova, a Vlada Crne Gore je svim radnicima, koji su na dobrovoljnoj osnovi napustili Željezaru, isplatila otpremnine koje su bile na nivou otpremnina u visoko profitabilnim kompanijama.
“Za svo vrijeme dok je trajao postupak stečaja i do ulaska novog partnera, preostali radnici su radili i redovno primali zarade. Dolaskom značajnog investitora kao što je Toščelik u Željezaru Nikšić je, na neodređeno vrijeme, dakle u stalnom radnom odnosu, zaposleno preko 300 radnika, sa obavezom da se, u narednom periodu, taj broj poveća na 550”, kazali su iz Vlade.
Osim toga, Toščelik je, kako su naveli, u mnogo kraćem periodu od očekivanog, počeo da realizuje određene investicije poput stavljanja u pogon elektrolučne peći i sistema za otprašivanje gasova. To je dovelo do pokretanja proizvodnje u kompaniju i to u roku manjem od mjesec dana.
Novi vlasnik se takođe obavezao da će u kompaniju da investira dodatnih 35 miliona evra kako bi se smanjili troškovi proizvodnje, što bi dovelo do toga da proizvodi Željezare Nikšić postanu konkurentni, a kompanija profitabilna.
Zaposleni u Željezari najavili su štrajk 22. avgusta, ukoliko im do tada ne budu povećane zarade.
Iz Sindikata je ranije saopšteno da su plate radnika prepolovljene i da je prosjek od 250 evra u ključnom pogonu Željezare, čeličani, više nego poniženje za radnike koji zarađuju platu za cijelu fabriku.
“Koeficijent posljednje plate, koja nam je isplaćena u stečaju za maj, mora biti definisana kao minimum ispod kojeg se ne može. Vlasnici Željezare uzeli su zakonski minimum za najnižu vrijednost koeficijenta i tako bukvalno prepolovili plate radnicima proizvodnje i održavanja”, naveli su u Sindikatu.
Sindikat zahtijeva i da se zaposli dovoljan broj radnika, posebno u proizvodnji na ključnim radnim mjestima, što bi, kako ocjenjuju, omogućilo normalnu proizvodnju uz poštovanje 40-osatne radne sedmice.
Upravni odbor turskog Tosjali holdinga, u čijem sastavu posluje Toščelik, savjetovao je radnicima Željezare da odustanu od najavljenog štrajka, jer će u protivnom biti primorani da razmotre investicione odluke u fabrici, prenose mediji.