“Republika Srpska će u budžetu RS imati rast od 21,4 miliona KM, što znači da su naši planirani izvorni prihodi 2,779 milijardi KM, za razliku od onog što smo imali u 2018. godini, 2,757 milijardi KM”, rekao je Zoran Tegeltija, ministar finansija Republike Srpske.
Rok za usvajanje nacrta je već istekao 15. oktobra, ali zbog izbora nije ispoštovan, podsjeća Tegeltija. Ipak, uvjeren je da će sve biti završeno na vrijeme, kao i u prethodnim izbornim godinama. Postavljeni budžetski ciljevi su ambiciozni, ali i ostvarivi, ocjenjuje predsjednik Fiskalnog savjeta.
“Što se tiče ovih projekcija koje smo danas čuli od ministarstva finansija – one jesu optimistične, one ohrabruju. U prilici smo da nastavimo sa pozitivnim trendovima, a detaljne analize i konačna mišljenja ćemo dati nakon što dobijemo nacrte dokumenata u predviđenoj zakonskoj proceduri”, rekao je Milenko Krajišnik, predsjednik Fiskalnog savjeta Republike Srpske.
Uporedo sa nacrtom budžeta, ministarstvo radi i na programu ekonomskih reformi za period od 2019. do 2022. godine. Reformski program je sastavljan zajedno sa predstavnicima poslodavaca i sindikata, a očekuje se da će nacrt biti završen do 15. novembra.
“Ključne prepreke za rast i konkurentnost jasno smo definisali – a to su one poznate iz prethodnog perioda, fiskalna opterećenja na rad, veliki broj neporeskih davanja, problemi fiskalne održivosti zdravstvenog sektora i značajan nivo neformalne ekonomije”, kaže Dalibor Tomaš, savjetnik ministra finansija Republike Srpske.
U resoru finansija očekuju da svi poreski prihodi budu u porastu, osim poreza na dohodak – gdje očekuju gubitak od oko 50 miliona, kao rezultat posljednjeg povećanja plata.
Što se rashoda tiče, otplata duga je značajno smanjena – ove godine na račun otplate duga ide 751 milion KM, dok je za narednu godinu planirano 487 miliona KM. ATV