BANJALUKA – Jesenja sjetva ozimih kultura, koja bi prema sjetvenom kalendaru trebalo da otpočne u prvoj polovini oktobra, zbog najnovijih poskupljenja, prije svega vještačkih đubriva, biće daleko teža u odnosu na prošlogodišnju.
Na ovaj problem upozorili su brojni ratari iz RS koji su kazali da je đubrivo u zadnje dvije sedmice poskupjelo i do 50 odsto i da zbog toga razmišljaju da uopšte ne pristupe sjetvi.
“Nakon što je uoči proljetne sjetve došlo do poskupljenja đubriva za 50 odsto, evo to se desilo i uoči jesenje sjetve, što nikako nije u redu i u koliko država nam ne pomogne pitanje je da li ćemo uopšte sijati ozime žitarice”, kazao je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika – stočara RS.
On je dodao da ne zna na osnovu čega je došlo do najnovijeg poskupljenja đubriva, ali da ima utisak da određeni proizvođači ovog materijala neophodnog za uspješnu sjetvu iz okruženja drže monopol na tržištu RS, te im je je na taj način omogućeno da rade što im je volja.
“Tražićemo od vlasti RS da da uvede antimonopolski zakon i na taj način sve svoje građane zaštiti”, kazao je Usorac.
On je dodao da se nada da će uskoro biti ostvareno obećanje koje je poljoprivrednicima dao Milorad Dodik, premijer RS, a koje se tiče takozvanog plavog dizela, odnosno jeftinijeg goriva za poljoprivredne radove.
“Tražićemo od Vlade RS da nam za jesenju sjetvu da ako ne veći onda isti podsticaj kao duvanarima, a on bi bio oko 3.000 KM po zasijanom hektru jer smatramo da je ipak važnije jesti nego pušiti”, kazao je Usorac.
U većini prodavnica koje se bave prodajom đubriva juče su potvrdili da je u zadnjih nekoliko dana došlo do poskupljenja vještačkih đubriva.
“Poskupjela su đubriva hrvatske ‘Kutine’ i to NPK 15-15-15 sa 100 KM na 150 i NPK 7-20-30, koji je koštao 123 KM sad je 200 KM”, kazao je Zlatko Ćetojević iz Agromarketa “Eko-Bel” iz Banjaluke.
On je dodao da su poskupjela i azotna đubriva tipa UREA i KAN, ali da se ona rjeđe koriste za jesenju sjetvu, te da su primjerenija proljetnoj.
Do poskupljenja je došlo, dodao je, jer su ove vrste đubriva poskupjele na svjetskom tržištu.
Prema zvaničnim podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS u prošlogodišnjoj jesenjoj sjetvi u RS zasijano je 130.000 hektara sjetvenih površina, od čega je oko 100.000 hektara bilo zasijano pšenicom, a preostalih 30.000 ječmom, raži, zobi, tritikalama, te uljanom repicom. Nezavisne N.