BANJALUKA, Prosječna plata u javnom sektoru u RS prošle godine je bila bila za 64% veća u odnosu na prosječnu platu u privatnom sektoru, a u FBiH za blizu 50%. Izuzetno dobro plaćeni radnici javnog sektora u BiH u odnosu na radnike u privatnom sektoru, osim velikog finansijskog opterećenja za privredu, podstiče nezadovoljstvo zaposlenih u industriji i time i odliv stručnog kadra u institucije javne uprave to znači smanjenje konkurentnosti naše privrede.
Analizi koju je uradilo Udruženje ekonomista RS – SWOT, povodom aktuelne izmjene zakonske regulative i brojnih diskusija o (ne)opravdanom smanjenju plata u javnom sektoru RS pokazala je da su plate u javnom sektoru RS u periodu 2006 – 2008. godina imale značajan rast i da to utiču na formiranje plata u privatnom sektoru.
Pritisak javnog sektora na druge poslodavce može se izmjeriti odnosom prosječne plate u javnom sektoru i prosječne plate u privatnom sektoru. Statistički podaci pokazuju da BiH, odnosno RS i FBiH, u poređenju sa 11 evropskih zemalja u tranziciji, prednjači u toj razlici u korist javnog sektora.
Revizija plata
To ukazuje na potrebu donošenja dugoročnije politike određivanja plata u javnom sektoru u pravcu da se one ubuduće usklađuju prema privatnom sektoru, kakva je i evropska praksa. Da bi se to postiglo potrebno bi bilo izvršiti reviziju visine plata za pojedinačna zanimanja u javnom sektoru te uskladiti njihovu visinu. Važno je naglasiti da bi to podrazumijevalo smanjenja ali i povećanja nekih plata. U velikom broju evropskih zemalja postoje nezavisna tijela koja periodično sprovode ovakve revizije. Nakon izvršene revizije, rast osnovice za obračun javnih plata bi se mogao vezati za rast prosječne plate u privatnom sektoru čime bi se obezbijedila njihova dugoročna „usidrenost“ za privatni sektor, navodi se u analizi koju možete pogledati na www.swot.ba.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nisam čuo pametniji prijedlog u 2009 godini.
Kriza je najbolje pokazala da su povećanja plata u javnom sektoru RS do 2008. godine, posebno u zdravstvu (više od duplo), bila nerealna.
Ovo je takođe i još jedna potvrda opravdanosti najavljenog smanjenja plata u javnoj upravi RS od iduće godine.
“”Prosječna plata u javnom sektoru u RS prošle godine je bila bila za 64% veća u odnosu na prosječnu platu u privatnom sektoru, a u FBiH za blizu 50%””
sta_ovo_govori?Kako_je_onda_federacija_losiji_dio_BiH.
Male su plate u javnom sektoru,ja mislim da je neophodno da se povećaju jer uskoro tu može doći do obustave rada,što bih to značilo za nas radnike koji to plaćamo.narod ima vlast kakvu zaslužuje.privreda je misaona imenica,svi koji su radili su propali,ovo je najveći udar na Republiku Srpsku,loši političari,demagozi,stranački ljudi,poluobrazovani,…žive vrlo solidno.Radnici,pošteni,penzoneri,obrazovani,borci …
socijalni slučajevi.Ako je to normalno neka nam je bog na pomoći!
gospodo nisu plate u privatnom sektoru toliko male samo gazde placaju najmanji iznos za odredjenu strucnu spremu a ostatak daju u koverti bijeloj ili plavoj a sto bi idavali ovakvoj drzavi i korumpiranim inspektorima koji kad dodju u inspekciju prvo otpocnu pricu kako se djeca skoluju ,male plate,tesko se zivi dok nedobiju kovertu bijelu ili plavu i onda je sve ok.
Čestitam kolegama iz SWOT-a. Na ovu temu sam pisao za FBiH i nikog nije ni briga, pa čak ni ugruženja privrednika FBiH. Naime, enormno visoke plate u javnom sektoru i javnim preduzećima, te bankama i osiguravajućim kućama (svi žive na teret sve slabije privrede) daju u stvari iskrivljenu stvarnu sliku privrede, jer privrede sa visokim prosjekom ne može izdržati obaveze na visoke prosjeke, a u F BiH tim prije sa ukupnim stopama od 69 %. Jednostavan račun kaže da smanjenje doprinosa sa 69% na 48 % daje mogućnost povećanja uposlenih za oko 97.300 novih radnika. Doprinosi od tih radnika daju povećanje mase sredstava za doprinose, te još povećanje kupovne moći sa novouposlenim i povećanje prometa i sredstava od PDV, itd, ali to se nema kome reći.
Političari i funkcioneri samo gledaju svoj interes i gledaju koliko gospođa Merkel u Njemačkoj ima, ali ne gledaju uporedno da gosp. Merkel vodi gigant državu, a svi oni silni zajedno urušavaju bajtu (u budućnosti ćumez)
državu, što je neuporedivo, a u ekonomiji se sve mora upoređivati realnim parametrima.