BANJALUKA – Odluka Vlade Republike Srpske da smanji marže na osnovne životne namirnice u maloprodaji sa deset na osam odsto neće imati nikakvog efekta na tržištu niti će potrošači osjetiti bilo kakve uštede, pokazuje analiza portala CAPITAL.
Za desetak proizvoda, koliko je obuhvaćeno odlukom Vlade, ranije je trebalo 33 marke, pod pretpostavkom da se kupuje po jedan proizvod ili komad u osnovnom pakovanju.
Po novim, ograničenim maržama za vrećicu tih namirnica će biti potrebno izdvojiti 32, 05 KM što znači kako je to ušteda jedva dovoljna da se kupi pakovanje od pola kilograma soli.
Preciznije, na utrošenih 100 maraka, Vlada Republike Srpske je svojim građanima ušedila dvije marke, odnosno ni litru gustog jogurta, koji u marketima košta u prosjeku 2,2 KM.
Međutim, treba imati u vidu da se ograničavaju samo marže, te da vlast nema kontrolu nad cijenom proizvoda.
Jedan banjalučki trgovac koji je želio da ostane anoniman, kaže kako je Vladina igra sa maržama bespotreban posao koji će samo dodatno opteretiti trgovce i inspektore.
On kaže i kako je i marža od 10 odsto jako nepovoljna po trgovce.
Iz Vlade Republike Srpske je saopšteno da je osnovni razlog donošenja ove uredbe sve veći rast veleprodajnih i maloprodajnih cijena proizvoda koji se bilježi na tržištu Republike Srpske, uzrokovanih najvećim dijelom eksternim faktorima, kao što su rast cijena na svjetskim berzama, poskupljenje energenata, nepovoljne vremenske prilike koje su se odrazile na poljoprivredu i uzrokovale slabije prinose i slično.
“Moji troškovi su 18 odsto od ukupne cijene proizvoda što znači da na ograničenoj marži od 10 odsto padam još osam. Kako mi je to ograničeno, sada ću podići cijene drugih proizvoda, jer osnovne životne namirnice moram da prodajem ispod cijene. To će uraditi i drugi trgovci jer neće dozvoliti da sve ovo ide preko njihovih džepova”, kaže nam on.
Kada je riječ o maržama, koje su današnjom uredbom ograničene, ministar trgovine i turizma Suzana Gašić, tvrdi drugačije.
“Svaki trgovac u zavisnosti od nabavne cijene samog proizvoda formuliše i kalkuliše konačnu cijenu, ali je sigurno da će smanjenje marže morati dovesti do izvjesnog smanjenja konačne cijene proizvoda u trgovinama“, zaključila je Gašićeva.
Međutim, sa njom se ne slažu potrošači kojima takođe, kao ni trgovcima nije jasno šta je namjera vlasti kada su marže u pitanju.
“Smatram da se ovo radi samo kako bi se pokazala neka dobra volja, ali generalno to je minorno”, kaže Murisa Marić izvršni direktor u Udruženju potrošača “Don” iz Prijedora.
Dodaje kako umanjenu trgovačku maržu od dva odsto niko neće primjetiti.
“Mjesečna potrošačka korpa će biti možda biti umanjena za pet maraka. Ali to nije ništa. Ovo neće uticati na kvalitet života, a kako stvari stoje narodu će ostati samo da imaju hljeba na tanjiru”, kaže Marićeva.
Vlada pokušava da stvori utisak kod građana da nešto radi, ali „zaboravlja“ da je jedini efikasan način intervenisanje na tržištu robama iz Robnih rezervi, koje su za vrijeme ove Vlade uništene i završile u stečaju.
CAPITAL: Dejan Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka marža u maloprodaji ispod 25% je nemoguća za bilo kakav ozbiljan rad.
Samo dodatni posao za trgovce, posebno za srednje i male jer sada treba da prelistaju sve artikle sa ograničenom maržom i da mijenjaju maržu, a efekat nikakav!!!
Kada smo već kod ove teme, zašto ne provjerite kakve su marže za cigarete??? Zašto ne napišete članak o tome ko ima ogromnu korist od prodaje cigareta? Ko bi trebao da radi na tome da se smanji prodaja cigareta, a u suštini cilj im je da ih prodaju što je više moguće jer oni-država zarađuje stotine miliona KM od cigareta, a trgovci dobijaju 1-3% od prodaje i to bruto je 1-3% tj. niko ih ne bi imao u ponudi da nisu prisiljeni jer se zna da pušači moraju da dobiju svoju dnevnu dozu nikotina i da neće dolaziti u prodavnicu ako nema cigareta u ponudi!!!
Za osnovne životne namirnice marža bila 10%, a sada je 8%, ali za još važniji artikal je 1-3%!!!
Ne znam zašto trgovci ćute i trpe ovo, isto je za i elektronske dopune gdje je bruto marža 3,5-4%! Telekom zarađuje stotine miliona, a trgovcima samo 3,5%!!!