BANJALUKA – Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da će sve zanatlije i preduzetnici, kao što su frizerski i kozmetički saloni, ugostiteljske radnje i ostali koji zbog odluka Republičkog štaba za vanredne situacije još nisu dobili saglasnost da počnu sa radom, biti obeštećeni i da će država preuzeti isplatu plata i uplatu poreza i doprinosa za njihove radnike.
“Vlada će sve te subjekte koji budu naknadno dobili odobrenje da počnu sa radom obeštetiti za period koji budu pod zabranom. Na primjer, ako neko počinje da radi 11. maja tih 11 dana maja biće im nadoknađeno kao što smo radili u martu. Nije isključeno da ćemo sve ove subjekte vratiti u puni kapacitet rada do kraja maja, a u tom slučaju će im biti isplaćena nadoknada kao što radimo za april, odnosno minimalna plata, porezi i doprinosi”, rekao je Višković.
On je poručio zanatlijama i preduzetnicima da nemaju razlog da brinu za svoj i status radnika, jer će Vlada sa Komorom rješavati probleme na obostrano zadovoljstvo.
“Nema razloga da se bilo ko u maju ponaša drugačije u odnosu na mart ili april”, poručio je Višković na konferenciji za novinare poslije sastanka sa rukovodstvom Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, Zanatsko-preduzetnička komora okuplja više od 22.000 zaposlenih, što je veoma značajno za Srpsku i njenu privredu.
“Za više od 10.000 privrednih subjekata smo završili uplatu poreza i doprinosa za mart, što je iznosilo oko 14 miliona KM. Obavijestili smo predstavnike Zanatsko-preduzetničke komore, ukoliko je bilo ko bio preskočen, da je Vlada je spremna da ispravi eventualne greške tako da svi dobiju pomoć kao što je i predviđeno našim odlukama”, kaže Višković.
Predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske Lazo Šešić rekao je da u početku epidemiju virusa korona mnogi nisu shvatili ozbiljno i protivili su se zatvaranju radnji.
Kako je vrijeme odmicalo, dodao je on, shvatili su da je situacija ozbiljna i da se mora poštovati ono što kaže struka.
“Zanatlije su spekulisale da neće biti plaćeni i da će biti prevareni, ali Vlada je ispunila sve što je obećala. LJudi su se plašili šta će se dogoditi u maju i da li će oni koji ne rade biti obeštećeni. Dobili smo garancije da će to biti urađeno. Pozivam zanatlije da nam se obrate jer ćemo im prenijeti istinu iz prve ruke, a ne da slušaju priče rekla-kazala”, istakao je Šešić, zahvalivši premijeru za saradnju.
Direktor Zanatsko-preduzetničke komore Jovica Bratić rekao je da su kapaciteti samostalnih preduzetnika mali i da žive od mjeseca do mjeseca zbog čega i postoji strah.
“Naši članovi vrše pritisak za otvaranje radnji. Oni imaju troškove, a i kada ne rade moraju ih platiti. Razgovor sa premijerom nas je ohrabrio i sada smo sigurni da će sve biti ispoštovano. Poruka samostalnim preduzetnicima je da ne budu u strahu jer će im i za maj biti plaćeno kao što je bilo i za ovaj period koji nismo radili. Ne treba da stvaramo strah i paniku”, poručio je Bratić.
On je dodao da vlasnici nekih radnji koji su radnicima davali veće plate i prijavljivali ih na te iznose možda neće biti zadovoljni sa minimalnom platom od 520 KM, ali da je njih veoma malo.
“Većina je plaćala doprinose na 520 KM, ali da budemo iskreni dio je isplaćivan u kešu. Ta praksa mora biti prekinuta. Ekonomske mjere Vlade će nam biti od velike pomoći i bez njih bismo bili ugašeni. Za mart nam je doprinose platila država i to je velika pomoć. U aprilu nismo radili i Vlada će obezbijediti plate i doprinose. To je jedini način da preživimo i za to smo zahvalni. Realno je očekivati da će plate i doprinosi za april biti isplaćeni do 20. maja”, istakao je Bratić.
Prema njegovim riječima, trajanje zabrane rada zavisi od građana i poslodavaca.
“Ako ispoštujemo mjere vjerovatno ćemo dobiti dozvolu da radimo od 11. maja, a ako se ponovi ovo što se desilo za vaskršnje praznike, onda niko ne može da nam da nikakvu garanciju. Ujedno je to i naš apel građanima da ispoštujemo mjere i budemo strpljivi”, kaže Bratić.
Govoreći o gubicima koje su pretrpjeli samostalni preduzetnici, Bratić je rekao da oni zavise od oblasti, ali da su u taksi prevozu i pekotekama bili devedesetodstotni, ako ne i stoodstotni.
“U Banjaluci je radilo samo pet od 260 taksista. Možda smo mi i najveći krivici jer smo u početku htjeli da radimo po svaku cijenu. Možda bi bilo bolje da smo svi odmah prekinuli sa radom”, naglasio je Bratić.
On je rekao da je bez posla ostalo veoma malo radnika angažovanih kod samostalnih preduzetnika.
“Prije ove krize smo govorili da nema zanatlija i da zanati umiru, a ovo je bila prilika da ih platimo i zadržimo. Vjerujemo da će to i radnici cijeniti i da nećemo imati problema. Radnici koji su nas napustili sada se vraćaju razočarani jer su vidjeli koliko je zapad nehuman. Dobili su otkaze prvi dan, vratili se i sada žele da ostanu ovdje. Vlada je na početku predložila dobre mjere i zato nemamo velike potrese”, kaže Bratić. Srna