BANJALUKA, SARAJEVO – Izgradnja hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini nema nikakve veze sa Crnom Gorom i ovaj projekat ne može biti remetilac odnosa u regionu jer je u pitanju važan posao od kojeg svi u BiH mogu imati korist.
Poručio je to za “Glas” premijer Republike Srpske Radovan Višković koji je, reagujući na posljednje poruke iz Sarajeva u vezi sa tim, podvukao da se u ovom slučaju radi o veoma važnom projektu za cijelu BiH te da ne može da vjeruje kako to neki ne mogu da shvate.
Izgradnja “Buk Bijele” bila je tema tokom sastanka ministarke inostranih poslova BiH Bisera Turković i potpredsjednika Vlade Crne Gore Dritana Abazovića, koji je došao u posjetu BiH.
Nakon razgovora je poručeno da su odnosi dvije zemlje dobri, ali da situaciju komplikuje izgradnja “Buk Bijele”, projekta za koji se ideja rodila još u vrijeme bivše države.
Abazović je poručio da će se kroz dijalog tražiti način za rješenje u vezi s izgradnjom HE, uz napomenu da je Crna Gora ustavom određena kao ekološka država i mora voditi računa o zaštiti nacionalnih parkova, ali da vjeruje da će situacija biti prevaziđena te da neće donijeti probleme između Sarajeva i Podgorice.
Višković, s druge strane, poručuje da nema ništa protiv da Turkovićeva i Abazović cijeli dan sjede i razgovaraju, ali da bi oboje trebalo da znaju da riječ o projektu male hidroelektrane na kojem rade Srpska i Srbija koji nema nikakve veze sa Crnom Gorom jer ne ulazi ni metar na crnogorsku teritoriju. Ukazao je da trenutno djelovanje i Abazovića i Turkovićeve narušava odnose, a ne gradnja HE “Buk Bijela”.
“Svjesni smo da će mnogi pokušavati da ospore taj projekat i samo mogu da kažem da je riječ o važnoj investiciji za cijelu BiH. Grdno se varaju svi koji misle da je to samo projekat za Republiku Srpsku, a stalno nam govore da bi trebalo da što više električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora, i kada krenemo u tom pravcu, kritike ne prestaju. Da smo gradili visoku “Buk Bijelu”, imali bi pravo da komentarišu, a ovako i objekat i jezero i sve se nalazi na teritoriji Srpske“, kaže Višković.
Ključni problem je, smatra, činjenica da taj projekat Srpska realizuje sa Srbijom.
“Da to radimo sa bilo kim drugim, koji je njima mentor ili podoban, ne bi bilo problema, već bi aplaudirali“, dodao je Višković koji je naglasio da je Srpska odgovorila i na pismo iz UNESKO-a.
Ekološka dozvola je, podsjetio je, dobijena prije nekoliko godina, ispoštovane su sve procedure, a Crna Gora se nije u zakonskom roku oglasila.
“Ako se neko ne izjasni u datom roku, znači nema primjedbe na dokument, a naknadna pamet je karakteristika ovih prostora“, zaključio je Višković.
Kamen temeljac za HE “Buk Bijela”, čime je ozvaničen početak gradnje ovog projekta, postavljen je sredinom maja. Riječ je o projektu koji finansiraju elektroprivrede Srbije i Srpske, vrijednom oko 220 miliona evra.
Od kako je objelodanjeno opredjeljenje da se konačno realizuju projekat, ne prestaju reakcije dijela javnosti i nevladinog sektora iz BiH i Crne Gore, koji upozoravaju da nema svih saglasnosti i da su moguće posljedice po životnu sredinu. Gradnju “Buk Bijele” problemi prate od 1965. godine kada se došlo na tu ideju, a zaustavljena je zbog spora između tadašnjih republika.
Iz Crne Gore ukazuju na potencijalne opasnosti po rijeku Taru i Nacionalni park Durmitor zbog čega su usvojili i određene rezolucije koje idu u pravcu zabrane izgradnje.
Na Ustavnom sudu BiH od decembra prošle godine nalazi se zahtjev 24 poslanika Parlamenta BiH u kojoj traže izjašnjenje suda o odluci Vlade Srpske o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesija za izgradnju i korišćenje hidroelektrana na Drini.
U apelaciji je navedeno i da odluke u vezi sa državnom imovinom, poput rijeka na međunarodnim granicama, mogu biti donijete isključivo na nivou BiH. Radovan Višković je dodao da odluku po toj apelaciji očekuju u narednim danima. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To vam je kao zidanje skadra na Bojani. Ako je svojevremeno Tito od toga odustao, znajte da se radi o đavoljem poslu. Geologija ne dozvoljava da se napravi obični put od Foče do Šćepan Polja, a oni bi da grade branu. Daj Bože da nisam u pravu