BANJALUKA, Pojava virusa korona uzrokovala je i štete u privredi. Pogoni pojedinih preduzeća ne rade, veliki broj radnika ne dolazi na posao, a upitan je i dalji rad izvozno orijentisanih preduzeća. Privrednici su rješenje problema za novonastalu situaciju tražili i u Vladi RS.
Najveće štete izazvane korona virusom u RS trepe turizam i trgovina, prevoznici u međunarodnom putničkom saobraćaju, te privrednici koji rade uvozno-izvozne poslove sa državama Evropske unije.
“Iz tih sfera na neki način su počeli i sa otpuštanjem određenog broja radnika. Ako možemo da ih zamolimo da u ovom momentu to ne rade. Nakon mjesec dana ove krize zajedno ćemo sjesti i razgovarati na koji način pomoći tim privrednim subjektima da za te radnike prihvatimo određene obaveze, da li su to porezi i doprinosi, i da li je to ono što možemo prihvatiti iz našeg budžeta sa našim kapacitetima “– navodi premijer Srpske Radovan Višković.
Nabavka sirovina iz inostranstva, izmirivanje finansijskih obaveza prema lizing kućama – samo su neki od trenutnih problema u privredi.
Iz Privredne komore RS poručuju da i institucije BiH trebaju pružiti pomoć privrednicima, prije svega misleći na potrebu da sredstva Centralne banke budu usmjerena na sanaciju štete.
Iz komore navode, da se ne smije zapostaviti ni rješavanje pitanja plata radnika koji trenutno ne rade zbog preduzetih mjera.
“Ne smijemo dozvoliti sebi da šaljemo poruke da će ovaj problem plata radnika koji su, ne svojom krivicom ostali bez posla, biti prepušteni isključivo privrednim subjektima i poslodavcima, već da država u svim svojim oblicima mora stati i zaštiti ih po cijenu odricanja od nekih drugih stvari ukoliko ne bude drugih rješenja. Mi ćemo na tome insistirati, a to će biti i način da se ohrabre privredni subjekti, da zadrže zaposlene koji njima trebaju “ – navodi predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić.
Informacije na terenu su obeshrabrujuće. Čak i oni koji nisu prestali sa radom, već sada su smanjili svoju proizvodnju.
Iz Unije udruženja poslodavaca slažu se da je u ovom trenutku najvažnije poslati poruku da će radnici dobiti svoje plate, ali da je neophodno voditi računa i o ostalim faktorima.
Takođe, bitni su i grejs periodi za otplatu svih kredita privrede, kao i angažman što se tiče sredstava plasiranih preko IRB-a.
“Za sad je završen taj dio plasmana koje je banka direktno plasirala privrednicima, međutim treba završiti još onaj dio koji je išao preko lokalnih banaka, to još imamo na terenu riješiti”-navodi predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić.
Nakon sjednice Štaba za praćenje štetnih posljedica virusa korona na stanje u privredi RS poručeno je da će u narednom periodu tražiti i rješenje statusa radnika koji su u karantinu i samoizlaciji na osnovu rješenja inspekcije. BN