BANJALUKA, Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak i doprinose, te prelaskom na evropski model obračuna plate, poreza i doprinosa po bruto modelu, Republika Srpska dobila je niz prednosti, uključujući i to da je postala prostor s najkonkurentnijim poslovnim ambijentom u Evropi.
– Srpska postaje privredni prostor s najjeftinijim radnim mjestom u zemljama bivše Jugoslavije, odnosno najmanjim fiskalnim opterećenjem u Evropi. Osim toga, napravljena je još jedna pretpostavka za nastavak reforme penzionog sistema, odnosno smanjena je stopa poreza na dohodak s deset odsto na osam odsto. Prosjek 27 zemalja Evropske unije iznosi 26,6 odsto, u Srbiji deset odsto, Hrvatskoj 15 odsto, 25 odsto, 35 odsto i 40 odsto, te Crnoj Gori devet odsto – objašnjava pomoćnik ministra finansija RS za fiskalni sistem, Jovo Radukić.
Takođe, usvojena je zbirna stopa na bruto platu od 30,6 odsto – za PIO iznosi 17 odsto, zdravstveno osiguranje 11,5 odsto, dječju zaštitu 1,4 odsto i zapošljavanje 0,7 odsto, što je i dalje najmanje u odnosu na okruženje. Time se Republika Srpska odrekla budžetskih sredstava u korist finansiranja penzija u iznosu od jedan odsto i zdravstvene zaštite u iznosu od 1,5 odsto te finansiranja dječje zaštite u stepenu od 0,10 odsto.
– Godišnji neoporezivi dio dohotka povećan je za 600 maraka na godišnjem nivou, to jest lični odbitak u fiksnom iznosu nakon ovih izmjena i dopuna iznosi 3.600 maraka za svakog zaposlenog u RS, odnosno 300 maraka mjesečno umjesto dosadašnjih 250 maraka – navodi Radukić.
Prema njegovim riječima, ukinuta je veća stopa poreza na dohodak od 15 odsto i sada postoji jedinstvena stopa od osam odsto. Povećano je umanjenje poreske osnovice za svakog izdržavanog člana porodice s 20 odsto na 30 odsto, ukinuta je odredba po kojoj je osnovica za obračun doprinosa bila 50 odsto isplaćene prosječne neto plate u Republici Srpskoj za prethodni mjesec, čime je usvojen i zahtjev Privredne komore RS i sindikata da se doprinosi obračunavaju na stvarno isplaćenu platu. Fokus