FOČA, Situacija u opštini Foča kada je u pitanju zaposlenost ne samo da je iz godine u godinu sve gora, već čak iz dana u dan. Tome najviše doprinosi cvjetanje rada “na crno”, a broj takvih radnji je veći od broja registrovanih.
Da su rad i preduzetništvo “na crno” problematika koja opštinu Foča tišti godinama tvrdi i predsjednik Zanatsko-preduzetničkog udruženja Radmilo Marić.
– U osnovnim prijetnjama razvoju preduzetništva ustanovili smo otvorenu konkurenciju od strane neregistrovanih u većini oblasti koji djeluju u rubnim područjima lokalne zajednice, u objektima gdje su gotovo neprimjetni i gdje vrlo teško možemo da dođemo do njih – rekao je Marić.
On je dodao da je broj preduzetnika koji rade “na crno” u prošloj godini premašio broj registrovanih preduzetnika u ovoj opštini.
– To je stotinu ljudi u građevinarstvu, u šumarstvu 89, u uslugama koje se obavljaju “od kuće do kuće”, kao što je izrada raznih pomagala ili stomatoloških usluga oko 30, te isto toliko u oblasti prevoza za vlastite potrebe. Zabrinjavajuća je i prikrivena nelojalna konkurencija koja podrazumijeva da pojedina registrovana dioničarska društva, čak i državne ustanove dobiju posao na tenderu i onda angažuju podizvođače koji su neregistrovani – pojasnio je Marić i dodao da se pretpostavlja da je ovaj broj mnogo veći.
Zabrinjavajuće je i da je u prvom kvartalu ove godine došlo do smanjenja broja zaposlenih radnika u preduzetničkoj djelatnosti, građevinarstvu, poljoprivredi, lovu i šumarstvu.
Prema informacijama sa biroa za zapošljavanje u Foči broj nezaposlenih u 2009. godini iznosio je 3.270, a samo godinu kasnije broj nezaposlenih na birou popeo se na 3.363, da bi u ovoj godini njihov broj porastao na gotovo 3.500.
– Situacija u ovoj opštini je takva zahvaljujući promašenoj privatizaciji i nedostatku investicija – smatra direktor Zavoda za zapošljavanje u opštini Foča Zoran Nikolić.
U opštinskom Odjeljenju za privredu i društvene djelatnosti najbolje su upoznati sa ovakvom situacijom i preduzimaju i represivne i stimulativne mjere da se ona promijeni.
– Kod nas je još uvijek veliki broj lica koja nemaju nikakvu kvalifikaciju, pa bi u idućem periodu trebalo organizovati dokvalifikacije, naročito mlađih – smatra načelnik ovog odjeljenja Radenka Srndović.
Srndovićeva je prokomentarisala i probleme nezaposlenih sa visokom stručnom spremom, ističući da je njihov broj rezultat nemogućnosti zaposlenja u Foči zbog slabog razvoja privrede, ali i zbog brzog reprodukcionog resursa, prije svega u privatnim fakultetima.
U Odjeljenju su takođe skrenuli pažnju na povećanje broja radnika “na crno” u opštini Foča, kao i na opadanje broja zaposlenih u zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti u posljednje tri godine.
– Na terenu je prisutna praksa zapošljavanja radnika “na crno”, pa ćemo u saradnji sa Zanatsko-preduzetničkim udruženjem pokrenuti aktivnosti s ciljem njegovog suzbijanja i povećanja broja zaposlenih preduzetnika – rekla je Srndovićeva.
Bez posla i diplomci
Poražavajuće je kretanje broja nezaposlenih lica sa visokom stručnom spremom od 55 do 170 u periodu od maja 2009. godine do maja 2011. Od kraja januara do kraja maja ove godine broj nezaposlenih sa visokom stručnom spremom sa 150 porastao je na 170. Glas Srpske