SARAJEVO, U diskusiji o Prijedlogu zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH iznijeli su više primjedbi na predložena rješenja, a jedna od njih se odnosila na nepostojanje koeficijenata za obračun plata kategorija obuhvaćenih ovim prijedlogom zakona.
Poslanik SNSD-a Boško Tomić problematizovao je visinu plata pojedinih kategorija u Sudu i Tužilaštvu BiH.
On smatra da se ovim zakonom dovode u neravnopravan položaj sudije i tužioci u entitetima, te usprotivio tome da stručni saradnik u Sudu ili Tužilaštvu BiH ima platu kao ministar u Republici Srpskoj.
Prema njegovom mišljenju, potrebno je promijeniti i naziv prijedloga zakona u “prijedlog zakona o platama sudija i tužilaca u Sudu i Tužilaštvu BiH, te VSTS-u”, ocijenivši da predloženi naziv ne odražava precizno na šta se odnosi.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma i poslanik SNSD-a Milorad Živković podsjetio je da je ovaj zakon nametnuo visoki predstavnik u BiH i da su njime predviđene fiksne plate što je u suprotnosti sa drugim zakonskim rješenjima u BiH.
Naglašavajući da sudije i tužioci u Sudu i Tužilaštvu BiH sami sebi određuju plate, on je najavio da će u narednom periodu predložiti zakon iz ove oblasti.
Poslanik SNSD-a Milica Marković smatra da ovakav prijedlog zakona govori da je cilj da se Sud i Tužilaštvo BiH stave iznad svih u BiH.
Ona smatra da je ovaj zakon u formi u kojoj je predložen teško amandmanski popraviti, pa je predložila ili njegovo obaranje u prvom čitanju ili vraćanje Savjetu ministara BiH na doradu.
Saša Bursać iz SNSD-a istakao je da nijedan od tri nivoa vlasti ne trebaju međusobno da se razlikuju ni u kojoj oblasti, pa da tako i princip izračunavanja plata treba da bude jedinstven u svim nivoima vlasti.
Petar Kunić iz DNS-a istakao je da neće podržati bilo kakva davanja sudovima i tužilaštvima dok ne bude donesena zakonska regulativa na nivou BiH kojom će biti onemogućena retroaktivna primjena zakona.
Poslanik Stranke za BiH Beriz Belkić rekao je da neće podržati zakon i zatražio od predlagača Savjeta ministara BiH da povuče prijedlog i dostavi zakon koji će u potpunosti implementirati presudu Ustavnog suda BiH.
Poslanik SDA Šefik Džaferović tražio je detaljna pojašnjenja o zakonu iz Savjeta ministara BiH.
Većina diskutanata najavila je da će njihove stranke podržati principe zakona, a onda u drugom čitanju amandmanski djelovati.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas je u Sarajevu prihvatila principe Prijedloga zakona o platama i naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH.
Predloženim zakonom, koji je u parlamentarnu proceduru uputio Savjet ministra BiH, provodi se odluka Ustavnog suda BiH i za sudije, tužioce i određene kategorije stručnog osoblja u pravosudnim institucijama na nivou BiH uvode naknade za topli obrok, prevoz sa posla i na posao, troškove smještaja i odvojenog života u skladu sa odgovarajućim odredbama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH i pratećim podzakonskim aktima.
Prema rješenjima iz predloženog zakona, osnovne plate sudija i tužilaca u BiH iznose 3.800 KM, predsjednika Suda i glavnog tužioca BiH 4.400 KM, a šefova odsjeka 4.000 KM.
Osnovna plata stručnog osoblja kreće se između 1.200 KM i 1.800 KM, a plata direktora Sekretarijata Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH iznosi 3.800 KM.
S obzirom da se osim plata za sudije, tužioce i određene kategorije stručnog osoblja u Sudu i Tužilaštvu BiH, te Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH uvode i druge naknade, za realizaciju ovog zakona iz budžeta institucija BiH na godišnjem nivou potrebno je 750.000 KM. Srna