NJUJORK, Više od 50 odsto korisnika tablet uređaja i android pametnih telefona ne koristi bezbjednosni softver kako bi zaštitili svoje uređaje od sajber prijetnji, pokazuje istraživanje koje je sproveo B2B International u saradnji sa kompanijom Kaspersky Lab.
Samo 40 odsto korisnika smart telefona i 42 odsto korisnika tableta koji su učestvovali u istraživanju je instaliralo i koristi neko od bezbjednosnih rješenja za svoje uređaje.
Ostali korisnici su izabrali da se oslone na ograničene bezbjednosne karakteristike koje su integrisane u operativni sistem, ili vjeruju sopstvenim instiktima i na taj način ih štite.
Sa druge strane, u poređenju sa ostalim mobilnim platformama, Android je glavna meta sajber kriminalca.
Sudeći po cloud servisu Kaspersky Security Network, koji sakuplja podatke o hitnim sajber prijetnjama, 99 odsto trenutnih štetnih softvera koji za mjetu imaju mobilne uređaje, napravljeni su za Android platformu.
Uz to, eksperti kompanije Kaspersky Lab detektovali su 35.000 štetnih softvera tokom 2012, dok je cifra za samo prvu polovinu 2013. godine iznosila 47.000.
Sajber kriminalci pokazuju veliko interesovanje za android platformu zbog njene popularnost i funkcionalnosti.
Malver može da ”navede” smart telefon da šalje poruke premijum brojevima, i da na taj način uzima novac sa korisnikovog naloga.
Ovo može da pretvori smart telefon u špijunski uređaj, dajući sajber kriminalcima informacije o vlasniku uređaja, obuhvatajući sve pozive, dopisivanja, lozinke za društvene mreže i naloge za plaćanje preko interneta.
Postoji još jedan ozbiljan rizik usljed kog može doći do neželjenih posljedica, a to je velika vjerovatnoća gubitka ili krađe uređaja.
Za mnoge su tablet uređaji i smart telefoni postali glavno mjesto za čuvanje omiljene slike i video zapisa, dopisivanja sa prijateljima i porodicom, poslovna dokumenta i ostale informacije od velike važnosti, koje ne smiju da dospiju u pogrešne ruke. Tanjug