BEOGRAD, U Srbiji više od 65 odsto firmi ne ostvaruje nikakvu dobit ili je ona minimalna, što pokazuje da je privreda u veoma teškom stanju – upozorio je direktor Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić, dodajući da će zbog takve situacije dogodine biti ugašeno 40.000 radnih mjesta u mikropreduzećima.
On je ocijenio da će Zakon o radu, i kada se budu usvojile izmjene, biti komplikovan i teško primjenljiv u malim firmama. Taj zakon, kako je rekao, nije jedini akt koji može omogućiti da se privreda izvuče iz ovako teške situacije.
Rajić je podsjetio na to da je izmjenama zakona predviđeno da rad na određeno vrijeme traje dvije godine, a da je u većini evropskih zemalja praksa da on traje tri godine.
Po njegovim riječima, visoki porezi i doprinosi na rad su jedan od uzroka ’sive’ ekonomije, koja predstavlja veliki problem u Srbiji, a „poreski sistem je neodrživ sam po sebi”.
Takođe je ukazao na to da 42,5 odsto zaposlenih radi u javnom sektoru a svega milion ljudi u privredi, i da je to stanje neodrživo.
Projekcije tog poslodavačkog udruženja pokazuju da će do kraja naredne godine biti izgubljeno 40.000 radnih mjesta kod preduzetnika u mikropreduzećima.
Duško Vuković iz Saveza samostalnih sindikata Srbije rekao je da će se taj sindikat boriti da se sadašnji Nacrt izmjena Zakona o radu povuče jer „mnoga predložena rješenja idu na štetu radnika, ugroziće njihova stečena prava i neće doprinijeti novim zapošljavanjima”.
Komentarišući smanjenje nameta na rad, Vuković je ocijenio da bi trebalo da se „raščisti” nedoumica o tome šta je dio zarade, a šta predstavlja troškove rada na koje treba plaćati poreze i doprinose, i da to treba da se reguliše ne Zakonom o radu već drugim propisima.
Pomoćnica ministra rada Ljiljana Yuver kazala je da će veliki broj radnika tokom naredne godine ostati bez posla usljed rješavanja problema preduzeća u restrukturiranju i da će se nastojati da im se u tome pomogne. Pažnja Ministarstva rada, u saradnji s Ministarstvom privrede, biće u narednom periodu usmjerena na privatni sektor, budući da, kako je navela, u javnom neće biti zapošljavanja.
Savjetnik u Ministarstvu privrede Srbije Ninoslav Kekić kazao je da će se raditi na poboljšanju poslovnog okruženja, i izrazio očekivanje da će reforma zakonodavnog okvira u radnim odnosima biti sprovedena tako da ne ugrozi prava radnika.
Sekretarka u Nacionalnoj službi za zapošljavanje Srbije Mirjana Ninković saopštila je da polovina onih koji su na evidenciji jesu nezaposleni, a ostali rade u ’sivoj’ zoni i na evidenciji su radi korišćenja drugih prava. Ona je rekla da su i nezaposleni, ali i oni koji su zaposleni, „više socijalna nego ekonomska kategorija” i da bi Vlada trebalo ozbiljnije da radi na mjerama da bi se riješili problemi.
Dnevnik