PODGORICA, Investiciono-razvojni fond tokom 2011. godine kreditiraće mala i srednja preduzeća sa oko 45 miliona evra, a veću šansu za kredit po povoljnim uslovima imaće Romi, žene i mladi koji se odluče za ulazak u privatni biznis sa dobrom idejom.
Po riječima Predraga Počeka, izvršnog direktora, za šest mjeseci ove godine, otkako je počeo sa kreditnim aktivnostima, fond je odobrio 107 zajmova ukupnog iznosa 12,2 miliona evra, od čega su 3,1 milion sredstva poslovnih banaka. Fond je direktno kreditirao 28 projekata sa ukupno 2,3 miliona evra, dok su ostali projekti realizovani posredstvom poslovnih banaka.
Fond je reprogramirao 57 kredita nekadašnjeg Fonda za razvoj.
– Naša ambicija je da budemo institucija otvorenih vrata pa smo u proteklom periodu, uglavnom u sjevernim opštinama, na licu mjesta upoznali privrednike sa uslovima kreditiranja – kaže Dragan Lajović, predsjednik odbora direktora Fonda.
On je na godišnjoj pres konferenciji naglasio da će i naredne godine nastaviti sa stimulacijama nerazvijenog sjevera kroz nižu kamatnu stopu, dužinu grejs perioda i roka otplate kredita, kao i preduzeća koja zapošljavaju pet i više novih osoba. Lajović kaže da, zasada, nema ozbiljnijih primjedbi na trošenje kreditnih sredstava.
– Suviše je kratak period da bismo komentarisali trošenje novca, ali je veoma važno da fond radi kompletan monitoring plasiranih kredita, od ideje do realizacije biznisa – kaže Lajović.
Po njegovim riječima, proces kreditiranja privrednika, malih i srednjih preduzeća nije bez problema i nerealnih očekivanja. Prije svega, to su, kaže on, neadekvatni i nerealni biznis planovi, nekompletna dokumentacija, loši bilansi, prezaduženost.
– Jedan od značajnijih problema je nedostatak kvalitetnih biznis ideja, kao i nedostatak preduzetničkih znanja i vještina i na tome planiramo da radimo tokom naredne godine – kaže Lajović.
Kao profesor univerziteta je, kaže, primjetio da veoma mali broj mladih želi da uđe u privatni biznis.
– Ankete koje smo radili pokazuju da mladi žele da rade u državnim preduzećima, Vladi, velikim korporacijama, i mi ćemo pokušati da ih stimulišemo da razmišljaju preduzetnički na najkonkretniji način, povoljnim kreditima. Slično je sa ženama u biznisu kao i sa ranjivim socijalnim grupama, prije svih Romima. Nastavićemo sa finansiranjem lokalne infrastrukture i ekoloških projekata, kao i davanjem garancija za kredite, najviše 50 odsto od iznosa pozajmice – kaže Lajović uz napomenu da je Fond profitna institucija, u državnom vlasništvu, koja svoje rizike mora svjesti na najmanju moguću mjeru.
Najviše u proizvodnju
Maksimalni iznos kredita za mala i srednja preduzeća je 200.000 evra, grejs period do 18 mjeseci, a rok otplate do 48 mjeseci, sa godišnjom kamatnom stopom od šest odsto. Od dosada plasiranih sredstava, u proizvodnju je uloženo 3,1 milion evra (29 projekata), u poljoprivredu i prehranu 2,3 miliona (31 projekat), usluge 2,1 milion (28 projekata) i turizam 1,6 miliona (19 projekata).
Struktura
Najveći broj kredita odobren je u podgoričkoj opštini (29), u Bijelom Polju (12), Danilovgradu (10), Pljevljima (9), Žabljaku (8), Cetinju (7), Nikšiću (6), Mojkovcu (5), Baru (4) Kolašinu (3), Budvi, Plužinama, Herceg Novom i Kotoru po dva, Ulcinju, Šavniku i Rožajama po jedan. Novosti