BEOGRAD, Najbolja raspoloživa antirecesiona mjera je povećanje javnih investicija, koje bi u ovoj godini trebalo povećati sa tri na 3,5 odsto BDP-a, objavio je Fiskalni savjet Srbije.
Novac za to, kako piše u najnovijoj analizi Savjeta, postoji, kao i projekti.
“Potrebno je da se nivo javnih investicija već ove godine poveća na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, umjesto planiranih tri odsto. To je potrebno uraditi čak i po cijenu blagog povećanja fiskalnog deficit”, piše u analizi Savjeta.
Savjet objašnjava da će se predstojeća fiskalna konsolidacija sprovoditi u nepovoljnom okruženju recesije, a povećanje javnih investicija je, kako su ocijenili, rijetka ekonomska politika koja može značajno da pomogne.
“Ne smije se dozvoliti da Srbija i u 2015. godini snažno podbaci kada je riječ o sprovođenju javnih investicija, što je u prethosnoj godini bio slučaj”, piše u analizi.
Za naredni trogodišnji period, kako su objavili, potrebno je napraviti kredibilan plan povećanja javnih investicija na 4-5 odsto BDP.a, što je, kako smatraju, odgovarajući nivo za trenutnu razvijenost Srbije.
Ovo tijelo smatra da novca za ove projekte, čijom bi se realizacijom poboljšao kvalitet infrastrukture u Srbiji i spriječio ulazak privrede u produženu recesiju, ima.
“Za potrebnu izgradnju infrastructure u Srbiji odobren je veliki iznos novca od međunarodnih finansijskih institucija, pod uglavnom vrlo povoljnim uslovima, ali se ona slabo povlače”, piše u analizi.
Prema analizi Fiskalnog savjeta, iznos odobrenih kredita za tekuće infrastrukturne projekte je oko pet milijardi evra, a od toga nije povučeno 3,75 milijardi.
Najviše odobrenih, a nepovučenih sredstava je u sektoru putne infrastrukture i to u iznosu od 1,6 milijardi, dok željeznice i energetika učestvuju sa 1,55 milijardi, navedeno je u analizi.
Sredstva dostupna za ostale infrastrukturne projekte iznose oko 600 miliona evra, piše Fiskalni savjet. Tanjug