BEOGRAD, Jesenja sjetva pšenice u Srbiji završena je, a obavljena je na oko 600.000 hektara, odnosno na oko 25 odsto više površina nego prošle godine.
Kako je izjavio savjetnik za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije Vojislav Stanković sjetva pšenice obavljena je prema planu, a procijenjuje se da će rod biti oko četiri tone po hektaru, odnosno oko 2,2 do 2,4 miliona tona.
Prema riječima Stankovića, oko 1,3 miliona tona pšenice koristiće se za ishranu stanovništva, dok će ostatak od oko milion tona ostati za izvoz i djelimično, ali nešto više nego prethodnih godina, za stočnu ishranu.
On je naglasio da je ove godine najviše površina pod pšenicom zasijano u optimalnom agrotehničkom roku za razliku od prethodnog perioda i da zbog toga, ali i vremenskih uslova koji su povoljni, ta ratarska kultura spremno dočekuje prvi snijeg i očekuje se dobar prinos.
“Nadam se da će se sjetva hljebnog žita stabilizovati na ovim površinama”, kazao je Stanković.
Prošle godine jesenja sjetva pšenice obavljena je na 482.000 hektara, a prosječan prinos po hektaru bio je 3,4 tona. Stanković je kazao da je prema planu jesenja sjetva ozimih usjeva trebala da se obavi na oko milion hektara, odnosno da pšenica bude posijana na oko 600.000 hektara, raž, ječam i ovas na oko 100.000 hektara, krmno bilje na oko 200.000 hektara, povrtarske kulture na oko 100.000 hektara, a uljana repica na oko 20.000 hektara.
On je dodao i da je motiv poljoprivrednika za sjetvu pšenice na većim površinama bio strah od suše i nepovoljna situacija na tržištu stočne hrane. Beta