SIDNEJ, Australijski prevoznik “Virdžin blu” (Virgin Blue) najavio je kupovinu do 105 novih putničkih aviona od američkog “Boinga”, što će biti najveća pojedinačna porudžbina, a najnoviji dogovor potvrđuje da se australijsko tržište oporavlja.
Isporuka poručenih aviona trebalo bi da se obavi od sredine 2011. do 2017. godine.
Uprava “Virdžin blu” nije objavila cijenu porudžbine, ali je izvršni direktor kompanije Bret Godfri kazao da je “prihvatljiva.”
– Kompanija “Virdžin blu” imala je priliku da iskoristi usporavanje na tržištu avioindustrije. Postignuta cijena je niža od nivoa iz 2001. godine i očekujemo da će se ubrzo postići osnovni dogovor o finansiranju kupovine aviona – kazao je Godfri i dodao da će najnoviji sporazum omogućiti kompaniji da se pripremi za stabilan rast u narednom periodu, imajući u vidu oporavak domaćeg i međunarodnog avionskog prevoza.
Poručeno je 50 “Boingovih” modela 737-800NG, sa 25 osiguranih dodatnih čvrstih isporuka i opcijom za kasniju nabavku 30 letjelica pod povoljnijim uslovima.
“Virdžin blu” je druga australijska aviokompanija, iza “Kvatasa”. Najveći broj novih aviona poslužiće za zamjenu sadašnje zastarjele flote, a jedan broj aviona “Virdžin blu” angažovaće se na novim linijama, kako bi se povećala frekfencija letova, ako to bude potrebno.
Američki gigantski proizvođač aviona, “Boing” najavio je početkom aprila da će proširiti proizvodnju velikih putničkih aviona kako bi se zadovoljila povećana potražnja, jer ta grana industrije, kako je ocjenjeno, postepeno izlazi iz recesije.
Stručnjaci kažu da će poslije pada tokom protekle dvije godine, potražnja za putničkim avionima ove godine da poraste, ali pojedini analitičari smatraju da je taj optimizam možda preuranjen.
Poslije prošlogodišnjih gubitaka od gotovo deset milijardi dolara, avioindustrija je na pragu oporavka, smatra IATA, Međunarodno udruženje avioprevoznika koje okuplja 230 kompanija.
IATA za ovu godinu predviđa povećanje broja putnika od šest odsto, dok će stopa povećanja kargo saobraćaja biti dvocifrena. U skladu sa tim, “Boing” proširuje proizvodnju svojih aviona širokog trupa, što znači više posla i za druge firme sa kojima sarađuje.
Tokom recesije, mnogi prevoznici su otkazali narudžbe aviona i povukli starije letjelice jer je broj putnika opao. Biznis