SKOPLJE, U Makedoniji je još u prekidu saobraćaj na putnim pravcima Skoplje – Prilep, Negotino – Štip i Negotino – Đevđelija zbog blokada koje su od juče ujutro postavili vinogradari nezadovoljni otkupnom cijenom grožđa.
Vinogradari drže u blokadi i ulaz i vinarije “Povardarje” u Negotinu i “Tikveš” u Kavadarcima.
Oni su zatražili poštivanje dogovora o otkupu grožđa po prošlogodišnjim cijenama – za “smederevku” i “vranac” od osam do deset denera, odnosno od 12 do 16 evrocenti za kilogram.
Traže i sastanak sa makedonskim premijerom Nikolom Gruevskim i ministrom poljoprivrede Ljupčom Dimovskim.
Predsjednik Udruženja vinogradara “Agrotikvešija” Ljupčo Arizanov zaprijetio je danas da će blokade trajati sve dok ne bude realizovano dogovoreno.
Vinogradari tvrde da su ovogodišnje cijene niže za 30 do 50 odsto od prošlogodišnjih i da će imati velike gubitke ako prihvate ove cijene.
Vinarski podrumi niske otkupne cijene pravdaju padom cijena i smanjenom potražnjom za vinom.
Ovo je drugi protest makedonskih vinogradara u septembru.
U protestima učestvuju vinogradari iz Kavadaraca, Negotina, Rosomana i Demir Kapije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I treba vocari i vinogradari mogu proizvoditi za izvoz sto je pored turizma i drvoprerade, jedan od rjetkih djelova privrede koji mozemo razviti i koristiti za izvoz i extra zaradu ali zbog naseg balkansko bosanskog mentaliteta i sutanja od strane drazve nema sanse da iskoristimo vec cak i uvozimo a o vodi da ne pricam, jos ce nam vazduh uvoziti i naplacivati…