BANJALUKA, Vijesti i fotografije stare po nekoliko mjeseci, pa čak i godina, neažurirani kontakti, miješanje lokalnog jezika s engleskim i loše poveznice prema drugim institucijama, samo su neki od nedostataka na internet prezentacijama više opština i gradova u Republici Srpskoj.
Analiza koju je za ovu godinu sprovela Agencija za informaciono društvo RS pokazala je da tek 10 od 63 veb stranice lokalnih uprava u RS zadovoljavaju sve kriterijume Agencije, dok sedam opština i dalje nema svoju prezentaciju.
“U mnogim slučajevima ove prezentacije predstavljaju pionirske korake, često zasnovane na volonterskom angažmanu, pri čemu u pojedinim slučajevima angažovani resursi i nisu bili dorasli samom zahtjevu zadatka”, stoji u ocjeni analize.
Ono što je pokazala analiza mogli smo se uvjeriti i u virtuelnoj posjeti koju smo napravili na nekoliko internet stranica opština i gradova.
Na internet prezentaciji grada Istočno Sarajevo posljednje fotografije ažurirane u galeriji datiraju sa dodjele nagrada za sportistu godine u ovom gradu ali za 2011. godinu.
Oficijelna stranica opštine Prnjavor je jednim dijelom na engleskom jeziku, a sve vijesti na srpskom, kao i većina dostupnih dokumenata su na ćirilici, tako da će svi koji ne razumiju jezike u BiH teško dobiti korisne vijesti i informacije.
Na prezentacijama ove opštine, ali i Dervente i Kotor Varoša nema budžeta za 2014. godinu iako je davno usvojen u sve tri lokalne zajednice, pa je korisnih informacija za građane malo.
Na drugu stranu, prezentacije Banjaluke i Bijeljine ubjedljivo su najbolje po pitanju ažuriranja svojih sadržaja, gdje građani, ali i mediji, svakodnevno mogu dobiti pregršt informacija o dešavanjima u ovim gradovima.
Kako su poručili iz ovih gradova, moderna internet prezentacija jedne lokalne zajednice zahtijeva i mnogo ozbiljnog rada.
“Od 14. maja, kada su počele poplave u Bijeljini, radili smo i do 15 sati dnevno, a građanima je minimalno bilo dostupno šest do sedam vijesti i obavještenja o poplavljenim područjima na teritoriji grada. Takođe, mimo internet stranice, koristili smo i društvene mreže”, kazao je Predrag Lopandić, portparol grada Bijeljina, koji ujedno radi i na ažuriranju sajta s najnovijim informacijama.
U Gradskoj upravi grada Banjaluke, čiji je veb sajt zbog svog sadržaja i izgleda nekoliko puta nagrađivan, kažu kako njihova prezentacija sadrži sve informacije koje su potrebne kako građanima, tako i onima koji planiraju da ga posjete.
“Svakodnevno se radi na ažuriranju sajta i nastojimo da informacije budu pravovremeno objavljene i da se na njemu nalazi sve ono što interesuje građane. Bitno je da putem sajta ostvarujemo dvosmjernu komunikaciju s građanima, gdje mogu uvijek postaviti pitanje na koje nadležne službe daju odgovor u što kraćem periodu”, kaže Milenko Šajić, portparol Gradske uprave Banjaluka, dodajući kako je samo u prošloj godini odgovoreno na više od 300 pitanja građana iz raznih oblasti koje su ih zanimale. Nezavisne novine