SARAJEVO, Šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark poručio je danas u Sarajevu da treba raditi na dodatnom usklađivanju zakonodavnog okvira jer ne bi smjelo biti velikih razlika u pokretanju malih i srednjih preduzeća u jednom u odnosu na drugi entitet u BiH.
Vigemark je tokom sastanka na temu “Zakon o malom poslovanju za Evropu /SBD/ – procjena primjene zakona” rekao novinarima da generalno treba izbjeći bilo kakva ograničenja koja bi mogla dovesti do otežavanja poslovanja.
“U BiH još postoji značajan broj regulatornih prepreka. Bilo je nekog napretka, ali još niste na nivou kao što su susjedne zemlje u regionu”, rekao je on.
Vigemark je podsjetio da je BiH prije sedam dana formalno postala član Evropske agencije za mala i srednja preduzeća, te da je EU do sada uložila oko 40 miliona evra za mala i srednja preduzeća u proteklih 15 godina.
Pomoćnik ministra za mala i srednja preduzeća u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Zoran Savić izjavio je da je razvoj malih i srednjih preduzeća u Srpskoj prepoznat kao pokretač privrede Srpske, s obzirom na to da je takvih 97,5 odsto preduzeća.
“Današnji sastanak je poslužio samo da se sumiraju rezultati učinjeni ove godine. Prethodni sastanak je bio u Parizu”, rekao je Savić.
On je naglasio da je Republika Srpska učinila mnogo više nego Federacija BiH na tome da propisi budu usklađeni sa evropskom praksom.
“Naš Zakon o malim i srednjim preduzećima /Republike Srpske/ urađen je na principima evropskog akta o malom biznisu”, napomenuo je Savić.
Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za ekonomski razvoj i preduzetništvo Dragan Milović rekao je da stanje u pojedinim aspektima BiH nije zadovoljavajuće, te da je shodno izvještaju EU o procjeni implementacije Zakona o malom poslovanju zabilježen izvjesni napredak.
Milović je kao pozitivan napredak naveo uspostavljanje mreža koordinatora, te dogovora o principima izvještavanja.
Adis Fajić iz Federalnog ministarstva razvoja preduzetništva i zanatstva izjavio je da dosta ostaje da se uradi u Federaciji BiH u smislu harmonizacije zakonodavnog okvira.
“Čuli smo preporuke na budućem kreiranju politika s ciljem budućeg pametnog i uključivog privrednog rasta. Čuli smo šta vlade treba da čine u smislu stvaranja stimulativnog okruženja za mala i srednja preduzeća”, rekao je Fajić. Srna