BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je za Srnu da je finansijsko stanje u Srpskoj stabilno uprkos ekonomskim i političkim sankcijama, te poručila da se iz budžeta izmiruju sve obaveze, što je projektovano i za naredne tri godine, a što će omogućiti nove investicije vrijedne nekoliko milijardi KM.
“Kod nas je javni dug 31 odsto, a zakonom dozvoljen je 55 odsto od BDP-a. Ukupan dug je oko 37 odsto, a prema zakonu dozvoljeni dug je 60 odsto. Mi se držimo te granice i mislim da je taj dug dosta nizak. Na kraju godine on će se pokazati kao još niži zato što će BDP, koji smo mi planirali ove godine, biti daleko veći”, navela je Vidovićeva u podkastu SRNE.
Ona je ukazala da je riječ o izuzetno niskom zaduženju s obzirom na to da je ranije taj dug, dok je opozicija bila na vlasti, dosegao istorijski maksimum, i to sa niskom stopom BDP-a.
Priča opozicije o bankrotu ne pije vodu
“Oni su tada imali ukupan dug 59 odsto, a granica je bila 60 odsto. Javni dug im je bio 54,9 odsto, a gornja granica je je bila 55 odsto. To znači da su i na jednom i na drugom dugu bili na granici koja je određena zakonom. Činjenica da su oni tada imali pet milijardi BDP, a bili su zaduženi tri milijarde. Mi danas imamo 16,5 milijardi BDP, a zaduženi smo pet milijardi. To je prosta računica i svaki građanin to može izračunati, tako da je njihova priča o sadašnjem navodnom enormnom zaduženju ne pije vode i služi samo u jeftine dnevno-političke svrhe”, naglasila je Vidovićeva.
Ona je istakla da Vlada Republike Srpske redovno izmiruje sve svoje obaveze, te da nije kasnila nijedna isplata i da je zbog toga Srpska i dobila odličan kreditni rejting renomiranih evropskih kuća.
“Mene čudi opozicija koja živi u Republici Srpskoj, a stalno govori o bankrotu. Međutim, iako su to priželjkivali, mada mi nije jasno da tako nešto može neko da žele svojoj republici i sugrađanima, to se nije ostvarilo, niti će. Mi imamo zakone koje poštujemo. Imamo dobar rejting evropskih kuća, dobili smo `B` stabilan rejting. To znači da dužnik može i da je sposoban da blagovremeno i u potpunosti ispuni svoje obaveze. Bez obzira što američka Ambasada u BiH govori drugačije, ovo je riječ stručnjaka i renomiranih kuća”, naglasila je Vidovićeva.
Uprkos pritiscima američke Ambasade, Srpska finansijski stabilna
Ona je navela da postoje problemi na međunarodnom finansijskom tržištu na koje je Republika Srpska ranije uspješno izlazila, ali, uprkos antipropagandi američke Ambasade u BiH, postoje mogućnosti za zaduženje po niskim kamatnim stopama za realizaciju brojnih infrastrukturnih projekata.
“Bez obzira što nas i američka Ambasada i ovaj takozvani visoki predstavnik promovišu u javnosti kao vrlo nepouzdane, mi imamo izuzetan dobar odnos sa Svjetskom bankom koja nama nudi finansiranje projekata koji su od velikog značaja”, istakla je Vidovićeva.
Govoreći o infrastrukturnim projektima i njihovom finansiranju, ministar finansija Srpske navodi da je do kraja godine planirano potpisivanje ugovora sa Svjetskom bankom za izgradnju puta na dionici Foča-Šćepan polje.
“Sad trenutno u Republici Srpskoj imamo u realizaciji projekte u vrijednosti dvije milijarde i 800 miliona KM. To je izvan onog što budžet izdvaja za investicije, a u narednoj godini to će biti negdje blizu četiri milijarde jer u ovoj godini doći će i do potpisivanja ugovora o izgradnji dionice auto-puta na koridoru `Pet ce` od Vukosavlja do Brčkog”, naglasila je Vidovićeva.
Budžet za narednu godinu biće zasnovan na realnoj procjeni
Govoreći o budžetu za narednu godinu, Vidovićeva je napomenula da će on biti zasnovan na realnoj procjeni, te navela da je inflacija svedena na 1,1 odsto.
“Investicije iz budžeta su najveće u zdravstvenom sektoru i sada imamo oko 800 miliona investicija, uz one od dvije milijarde i 800. U narednoj godini se planira još oko 330 miliona. Međutim, ne zaostaje mnogo ni obrazovanje, jer u Istočnom Sarajevu imamo velika ulaganja kada je riječ o izgradnji studentskih domova i fakulteta”, navela je Vidovićeva.
Ona je podsjetila da je budžet Republike Srpske bio u značajnom suficitu, ali da je period pandemije virusa korona učinio svoje i negativno se odrazio na finansije.
Prema njenim riječima, postoji plan da se do 2026. godine dostigne suficit.
“Mi smo na sjednici Narodne skupštini 2023. godine donijeli program konsolidacije budžeta, prema kojem 2026. treba da budemo u suficitu. Mi se toga držimo. Prošle godine budžet je bio u deficitu 257 miliona, tako je projektovano. Plan je da do 2026. godine budžet bude opet u suficitu”, najavila je Vidovićeva.
Minimalna plata u Srpskoj zavisi od ishoda dogovora socijalnih partnera
Osvrnuvši se na činjenicu da su otpočeli pregovori socijalnih partnera u Republici Srpskoj o minimalnoj plati, ministar finansija kaže da je krajnje vrijeme da se oni dogovore, jer je proteklih nekoliko godina taj iznos određivala Vlada.
“Nekorektno je bilo svih ovih godina da oni ne mogu da se dogovore i da Vlada mora da reaguje. U tom slučaju Vlada mora donijeti odluku, i onda su svi nezadovoljni. Meni je drago što su oni počeli rano pregovore, imaju dosta vremena do kraja godine i vjerujem da će se dogovoriti”, rekla je Vidović.
Ona je naglasila da će Vlada Republike Srpske poštovati sve što dogovore socijalni partneri, te navela da su i sindikatima i poslodavcima dostupne sve informacije i statistički podaci koje ima i Vlada i da nema nikakvih tajni.
“Zaista ne bih ulazila u procjenu kakvo će sada biti stanje. Svi imamo iste informacije i znamo šta se dešava. Sada samo trebamo biti realni i ponašati se u skladu sa realnim stanjem”, poručila je Vidovićeva. Srna