BIJELJINA, Potpredsjednik Privredne komore Republike Srpske Mihajlo Vidić smatra da su domaći proizvodi u Srpskoj i Federaciji BiH neopravdano i nepravedno zapostavljeni u odnosu na uvozne proizvode.
Vidić naglašava da je neophodno, u teškoj ekonomskoj situaciji, dati prednost domaćim potencijalima i koristiti domaća tržišta i proizvodnju, jer Srpska, ali i BiH, još uvijek imaju dosta proizvoda koji su sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta.
“U Područnoj privrednoj komori Bijeljina započeli smo neke aktivnosti i mislim da će tokom juna biti organizovana uzvratna posjeta naših privrednika Sarajevu, kako bismo obnovili saradnju gdje god je to moguće”, rekao je Vidić, koji je i predsjednik bijeljinske Privredne komore.
On podsjeća da je saradnja potrebna, jer će se Srpska i BiH skorim ulaskom Hrvatske u EU naći u teškoj poziciji.
“Naša unutrašnja rezerva je domaće tržište, tržište BiH uz probijanje određenih barijera kod plasmana određenih vrsta roba”, objašnjava Vidić i podsjeća da je ovo tržište bilo jedinstveno i međusobno kompatibilno.
Te veze su, ako se govori samo o Semberiji čija je osnovna djelatnost poljoprivredna proizvodnja i prehrambena industrija, bile veoma jake.
“Veza sa potrošačkim centrima kao što su: Sarajevo, Zenica, Tuzla i drugi centri u Federaciji BiH bila je čvrsta i mi smo se uglavnom oslanjali na ovo područje.
Upravo tu vidim rezervnu mogućnost da se oslanjamo na domaće proizvode u okviru BiH i što većim prometom obima proizvodnje između entiteta pokušamo, barem malim dijelom, da nadomjestimo ne-mogućnost izvoza u pojedine države u EU i Hrvatsku“, rekao je Vidić.
On je uvjeren da još uvijek ima prostora za saradnju, s tim što, kako je napomenuo, postoji neophodnost da se gradi “osjećaj međusobne zavisnosti jednih i drugih u ekonomskom smislu i zavisnosti u smislu održavanja domaćih proizvodnji u cijeloj BiH”.
Neophodno je, upozorava Vidić stvarati navike kod domaćih potrošača da se uvijek opredjeljuju, bez obzira na psihološke probleme koji su još uvijek prisutne zbog ratnih sukoba, na domaću potrošnju i proizvodnju.
Vidić smatra da je neophodno sve snage usmjeriti na iznalaženje alternativnih tržišta, nekih tržišta koja nisu u EU, kao što je rusko tržšte i tržište bivših nesvrstanih zemalja.
Članovi Područne privredne komore Bijeljina ugostili su u martu privrednike Kantona Sarajevo i tada je ocijenjeno da je neophodno dati novi impuls saradnji privrednika, kako bi se napravio pomak u rješavanju ekonomske krize u kojoj se BiH nalazi.
“Problemi s kojima ćemo se suočiti ulaskom Hrvatske u EU su izvjesni, ali mi, istovremeno, imamo veliki prostor unutar BiH koji je neiskorišćen za određene vrste robe” – poručio je Vidić, koji vjeruje da će od juna, kada se privrednici sastaju u Sarajevu, zajedničkim zalaganjem dvije komore biti učinjen značajan pomak u saradnji. Srna