BANJALUKA, Potpredsjednik Privredne komore Republike Srpske Mihajlo Vidić smatra da je neophodno angažovanje svih struktura društva na saniranju direktne štete od poplava kako bi se pojedini pogoni stavili u funkciju i indirektnih šteta koje će se dugoročno morati rješavati.
U obraćanju u parlamentu Srpske u svojstvu gosta tokom skupštinske rasprave o prijedlogu zakonskih mjera Vlade Republike Srpske za sanaciju poplava koje su zadesile Srpsku u maju, Vidić je rekao da je nastala ogromna materijalna šteta, kako na proizvodnim pogonima u smislu niza fizičkih oštećenja objekata, tako i šteta na zalihama gotovih proizvoda i repromaterijala svakog privrednog subjekta pojedinačno.
“U saniranju štete nastale od poplava apsolutni prioritet u nabavci robe treba dati domaćim proizvođačima na osnovu čega bi se uposlili domaći kapaciteti koji nisu zahvaćeni poplavama ili su imali manje materijalne štete od poplava”, istakao je Vidić.
On je rekao da se Privredna komora Srpske zalaže za aktiviranje privrednih društava iz oblasti drvoprerade, proizvodnje stočne hrane i prehrambene industrije.
Vidić je rekao da prioritet treba biti i odobravanje namjenskih kredita Investiciono-razvojne banke /IRB/ Republike Srpske privrednim društvima koja su pogođena poplavama i privrednim društvima koja su u funkciji saniranja posljedica poplava.
On je naveo da je potrebno hitno saniranje infrastrukturnih objekata, prvenstveno putne i željezničke infrastrukture kako bi se smanjila indirektna šteta po privredu Srpske.
Vidić je rekao da Privredna komora Srpske predlaže angažovanje banaka uz saglasnost Vlade i Agencije za bankarstvo Republike Srpske u pravcu saniranja nastale štete i obezbjeđenja povoljnih uslova za finansiranje dospjelih kreditnih obaveza.
On naglašava da je Privredna komora Srpske podržala opredjeljenje Vlade za formiranje Fonda solidarnosti i izdvajanje sredstava od poslodavaca i radnika za saniranje štete nastale u poplavama.
Vidić je rekao da Privredna komora podržava mjeru odobravanja sredstava za saniranje direktne štete na objektima za stanovanje, servisiranje plaćanja i drugih nadoknada komunalne obaveze, električne energije i obaveze koje poljoprivredni proizvođači imaju prema bankama.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić rekao je da Unija podržava formiranje Fonda solidarnosti za obnovu Srpske.
“Finansiranje fonda solidarnosti je ključno pitanje o kojem treba da postignemo širi društveni konsenzus”, istakao je Trivić, obraćajući se u svojstvu gosta u parlamentu Srpske. Srna