VAŠINGTON, Evropska komesarka za zaštitu konkurencije Margret Vestager izjavila je da nalog Evropske unije Eplu o plaćanju 15 milijardi dolara retroaktivnog poreza ne predstavlja nikakvu predrasudu usmerenu protiv američkih kompanija.
Vestager je u obraćanju sinoć, nekoliko sati nakon što je EU pokrenula detaljnu istragu o poreskom dogovoru između francuske gasne grupe Anži i Luksemburga, rekla da je ovaj nov slučaj dokaz da EU istražuje sve koji izbjegavaju plaćanje poreza, prenosi agencija Frans pres.
“Ako sagledate naše aktivnosti, onda ne možete naći predrasude prema SAD. Ne možete pronaći nijednu činjenicu koja ide u prilog bilo kakvim predasudama”, rekla je ona u Vašingtonu.
Evropska komisija je prošlog mjeseca naredila Eplu da naknadno plati rekordnih 13 milijardi evra (15 milijardi dolara) neplaćenog poreza u Irskoj.
Odluka je doneta nakon što su se američke firme, uključujući Starbaks, Amazon i Guglova matična kompanija Alfabet, našle pod istragom zbog niskih poreza na dobit koje plaćaju u Evropi zbog neetičkih poreskih dogovora sa nekim vladama.
Kada je krajem prošlog mjeseca objavljeno poresko rešenje za Epl, ministar finansija SAD-a DŽejkob Lu je kritikovao tu odluku kao nepoštenu i usmerenu protiv američkih kompanija.
Vestager je, govoreći na konferenciji za novinare uoči sastanka s Luom, navela da je od 2000-te godine Evropska komisija donela oko 150 takvih poreskih rešenja, od kojih se samo dva odsto odnosi na američke firme.
Takođe je kazala da porez razrezan Eplu nije osveta za više milijardi dolara novčanih kazni koje su američki regulatori nametnuli evropskim bankama zbog kršenja sankcija SAD-a prema drugim zemljama, i zbog njihove uključenosti u izbijanje velike američke finansijske krize izazvane pucanjem “balona hipotekarnih kredita”.
Prošle nedjelje je američko Ministarstvo pravosuđa predložilo rekordnu kaznu od 14 milijardi dolara protiv Dojče banke zbog prodaje hipotekarnih obveznica s visokim rizikom pre izbijanja finansijske krize 2008. godine.
“Apsolutno sam sigurna da je odluka za Dojče banku doneta na osnovu činjenica prikupljenih u tom predmetu i u skladu sa američkim zakonom”, rekla je Vestager.
Luova kancelarija je, u saopštenju izdatom kasno sinoć poslije sastanka sa Vestagerovom, navela da je on u razgovoru “ponovio svoju zabrinutost što Evropska komisija retroaktivno primenjuje novu teoriju o državnoj pomoći koja je u suprotnosti s dobro utvrđenim pravnim načelima, čime dovodi u pitanje poreske propise pojedinih zemalja i prijeti da potkopa ukupnu poslovnu klimu u Evropi”. Tanjug