BEOGRAD, Srpska privreda nedovoljno koristi mogućnost bescarinskog izvoza u SAD, iako je američko tržište zainteresovano za veće i značajnije nabavke robe iz Srbije – rekao je danas potpredsjednik Privredne komore Srbije Mihailo Vesović.
On je naveo da su razlozi za to brojni: proizvodi koji predstavljaju potencijal srpskog izvoza nisu na listi preferencijalnih proizvoda, nedovoljna količina robe u zahtijevanom kontinuitetu, kao i struktura izvoza, u kojem su slabo zastupljeni gotovi proizvodi i preovlađuju sirovine.
“Osim toga, roba treba da zadovolji i kriterijum porijekla, odnosno mora da bude proizvedena u Srbiji sa najmanje 35 odsto vrijednosti i da bude direktno isporučena iz Srbije”, dodao je Vesović.
Prema njegovim riječima, da bi se ostvario ovakav plasman robe neophodan je dobar marketing, formiranje nacionalnog distributivnog centra i povezivanje sa kompanijama koje u svom sastavu imaju linije megamarketa.
“Praksa je pokazala da je tržište SAD zainteresovano za veće i značajnije nabavke robe iz Srbije, pod uslovom da naša preuzeća obezbijede stabilne veće količine robe, rokove isporuke, dizajn i standard prilagođen zahtjevima američkog tržišta”, rekao je Vesović.
On je dodao da se radi o traktorima, auto-dijelovima, dijelovima mašina, alatnim mašinama, ručnim alatima, emajliranom posuđu, kristalu, namještaju, prehrambenim proizvodima, posebno “zdravoj hrani”, tekstilu, odjeći, obući, proizvodima crne i obojene metalurgije…
Kao perspektivne oblasti za saradnju Srbije i SAD Vesović je naveo bankarstvo, energetiku, telekomunikacije, infrastrukturu, turizam i industrijsku saradnja, prije svega u domenu visokih tehnologija.
“Put do američkih potrošača mogu naći i domaći proizvodi poput organske hrane, mineralne vode i tekstila”, rekao je Vesović povodom dozvoljavanja preferencijalnog režima izvoza Srbije u SAD.
On je dodao da bi u većim količinama na tržište SAD mogli da budu plasirani proizvodi metalske i mašinske, prehrambene, kao i jednog dijela vojne industrije. Atraktivni za plasman na američko tržište su i proizvodi od kaučuka, obojeni metal, povrće i voće, municija i njeni dijelovi, specijalne mašine za pojedine industrijske grane, odjeća, nafta i naftni derivati.
Vesović je objasnio da se bescarinski izvoz odnosi na najveći broj industrijskih i poljoprivrednih proizvoda, sa izuzetkom većine tekstilnih proizvoda, odjeće i obuće, satova, ručnog putnog pribora, radnih rukavica, kožne odjeće, čelika i proizvoda, stakla i proizvoda i proizvoda elektronike.