VAŠINGTON, Svjetski finansijski zvaničnici založili su se danas, na kraju proljećnog zasjedanja MMF-a, za snažnije napore za stimulisanje trome svjetske privrede.
Finansijski lideri su u zajedničkom saopštenju naveli da će iskoristiti sva dostupna sredstva za poboljšanje snažnog, održivog, obuhvatnog i uravnoteženog globalnog rasta s mnoštvom radnih mjesta.
U saopštenju se navodi da su u svim zemljama potrebne fiskalne politike koje pogoduju rastu, pošto je privredni rast u svijetu već duže vrijeme slab.
Mada je došlo do nekih poboljšanja, nestabilnost finansijskih tržišta i nesklonost riziku su povećani što se djelimično odražava na procjene potencijalnog rasta.
Od oktobra su povećani rizici po globalnu privredu, s istovremenim opasnostima od geopolitičkih tenzija, izbjegličke krize i šoka od potencijalnog izlaska Velike Britanije iz Evropske unije, navodi se u saopštenju.
Finanasijska tržišta poslije turbulencija na početku godine su se smirila, dok problemi usporenja kineske privrede djeluju blaži, ali se svjetski finansijski zvaničnici i dalje muče s oporavkom svjetske privrede i slabim rastom koji onemogućava rast plata, ocjenjuje agencija Asošiejtid pres.
Na panelu na proljećnom zasjedanju MMF-a američki ministar finansija Džejkob Lu rekao je da zemlje treba da izbjegavaju manipulacije svojim valutama kako bi pojačale izvoz, dok države s velikim trgovinskim suficitom treba da pojačaju potrošnju kako bi se ojačala potražanja u svijetu.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble je, s druge strane, rekao da je potreban “visoki nivo opreza” i kontrola državna potrošnje.
“Nadležni treba da rade zajedno da osiguraju da slabosti u globalnom rastu ne postanu ukorijenjene”, rekao je Lu na panelu i dodao da je “imperativ” da se širom svijeta koriste sva dostupna sredstva za podršku rasta i stvaranje radnih mjesta.
Američki ministar je rekao da je u vrijeme “sporog i neujednačenog globalnog rasta”, posebno važno da zemlje izbjegavaju mjere koje mogu naškoditi drugima.
SAD su više puta ranije izražavale negodovanje što Kina i Japan manipulišu svojim valutama kako bi ojačale izvoz.
Šojble je rekao da Njemačka namjerava da nastavi politiku uravnoteženog budžeta i upozorio da bi rast budžetskih deficita mogao naškoditi rastu svjetske privrede.
Ministri finansija i centralni bankari članica G20 najvećih svjetskih privreda poslije jučerašnjeg sastanka su izrazili olakšanje što su se svjetska finansijska tržišta oporavila posle previranja na početku godine.
Početkom godine svjetske berze su bile uzdrmane padom kineske valute i cijenama nafte, što je djelovao kao znak da je svjetska privreda u dubokim problemima. Juan i cijene nafte su se potom stabilizovali, dok je Kina juče saopštila da je u prva tri mjeseca ove godine imala solidan rast od 6,7 odsto. Beta