DOBOJ, Potpredsjednik Republike Srpske Enes Suljkanović izjavio je u Doboju da otvaranje Republike Srpske prema Turskoj može biti veoma dobro i pozitivno, jer postoji obostrano interesovanje za korišćenje prirodnih i privrednih, kao i ljudskih potencijala.
“Republika Srpska i Doboj interesantni su turskim privrednicima, zbog veoma povoljnog geografskog i saobraćajnog položaja, a posebno što se Srpska nalazi u susjedstvu zemalja EU”, rekao je Suljkanović novinarima nakon predstavljanja projekta “Turska i BiH – most kultura i civilizacija kroz prizmu ekonomske saradnje i EU integracija”.
Suljkanović je, zajedno sa predsjednikom Skupštine grada Doboja Esminom Mahmutovićem i zamjenikom gradonačelnika Nebojšom Marićem, primio ambasadora Turske Ahmeta Jildiza, koji je posjetio grad Doboj u okviru projekta koji provodi Evropski pokret u BiH. Ovom sastanku prisustvovao je i Edhem Pašić iz Ministarstva inostranih poslova BiH.
Tema sastanka bila je saradnja Turske i grada Doboja koja je uspješno započeta posjetom Suljkanovića i gradonačelnika Doboja Obrena Petrovića u novembru prošle godine u Turskoj.
Suljkanović je ambasadoru Turske predstavio već preduzete aktivnosti koje provodi Kabinet potpredsjednika u saradnji sa turski Centrom za razvoj odnosa sa BiH /BIGMEV/ i gradonačelnikom Doboja Obrenom Petrovićem da u martu ugoste delegaciju grada Burse koju bi predvodio guverner Burse sa najjačim privrednicima te regije.
Sastanak je održan s ciljem ekonomsko-finansijskog podsticaja razvoja Srpske u oblasti energetskih i privrednih potencijala ne samo Doboja, već i cijele Republike Srpske i BiH, zbog čega je za naredni mjesec najavljen dolazak turske privredne delegacije sa konkretnim prijedlozima u vezi sa otvaranjem pogona tekstilne i poljoprivrede proizvodnje.
“Zato je potrebno da odmah pristupimo sređivanju naših ekonomsko- privrednih i vlasničkih odnosa, posebno kod pojedinih privatizovanih preduzeća”, naglasio je Suljkanović i podsjetio da ljudi koji namjeravaju da ulažu milione neće to da rade u nepoznate i neodređene vlasničke subjekte.
Suljkanović je podsjetio da je Turska oko 60 godina članica NATO saveza, a približno toliko očekuje ulazak u EU, što u svakom slučaju može pomoći BiH, bilo u bilateralnom ili specifičnim slučajevima, jer BiH ne želi da nazaduje na evropskom i međunarodnom putu i razvoju.
Ambasador Turske Ahmet Jildiz rekao je da je u tom smislu turska državna, politička i ekonomsko-privredna podrška po svim tim osnovama u cijelosti određena i može se ostvariti narednim bilateralnim razgovorima i dogovorima.
On je naglasio da privatni privrednici iz Turske sa nestrpljenjem očekuju rezultate razgovora u BiH.
“Turski privrednici i investitori zastupljeni su u cijelom svijetu i u svemu tome rade bez i najmanjih primjedaba poslovnih saradnika u vezi sa njihovim završenim radovima”, rekao je Jildiz.
On je podsjetio da u Turskoj živi veliki broj balkanskih naroda, među kojima najviše ima građana BiH koji su dobri privrednici i imaju želju da svojim radom pomognu BiH, bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost.
Razgovorima u Doboju i predstavljanju projekta “Turska i BiH – most kultura i civilizacija kroz prizmu ekonomske saradnje i EU integracija”, osim Suljkanovića i Jildiza, prisustvovali su generalni direktor turske Zirat banke u BiH Ali Riza Akbas, kao i predsjednik organizacije BIGMEV Muzafer Cilek, koji je ujedno i počasni konzul BiH u Bursi, te predsjednik Evropskog pokreta Predrag Praštalo, kao i predstavnici grada Doboja.
Učesnici su, nakon razgovora krenuli u obilazak gradskih kulturno-istorijskih i religijskih objekata – pravoslavne crkve, katoličke crkve, džamije i sinagoge, kao i objekta Poslovne zone “Ševarlije” u istoimenom naselju udaljenom od centra grada oko desetak kilometara.
Na kraju današnje posjete, u amfiteatru Visoke poslovne i tehničke škole u Doboju biće održana panel diskusija “Turska i BiH – most, kultura, religija i civilizacija u kontekstu EU integracija/ Evropska perspektiva regiona Balkana – Turska član EU: Prednost ili problem za EU”. Srna