PEKING, Peking i Moskva privode kraju zaključivanje džinovskog sporazuma o energetici koji će osigurati Kini gorivo za njene fabrike i gradove, a Rusiji novo ogromno tržište za prirodni gas.
Tokom trodnevne posjete premijera Vladimira Putina Pekingu, dvije zemlje su potpisale desetine trgovinskih sporazuma u visini od 3,5 milijarde dolara i postavile okvir za poseban, više milijardi dolara vrijedan posao izgradnje dva gasovoda ka Kini od nalažišta gasa na ruskom Dalekom istoku.
Zajedno, gasovodi će moći da snabdijevaju Kinu sa 68 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, što je zamašnih 85 odsto gasa koji Kina sad troši.
Kada se energetski partneri budu sporazumjeli o konačnoj cijeni i kada gasovodi budu sagrađeni, Kina bi mogla da postane najveći pojedinačni kupac ruskog prirodnog gasa.
Sporazum je istovremno odraz opredjeljenja obiju država da razgranaju svoje privrede i traže nove kupce i prodavce. Takođe je odraz političke želje i Kine i Rusije da drže kurs nezavisan od zapadnih sila, posebno SAD.
Istovremeno, Kina gradi 6.500 kilometara dug gasovod za prevoz 30 milijardi kubnih metara gasa godišnje iz Turkmenistana, koji će ojačati poziciju Pekinga u pregovorima sa ruskim Gazpromom.
Ni Rusija ne stavlja sve svoje nade u Kinu i traži strane partnere, iz SAD i Evrope, za eksploataciju ogromnih nalazišta gaza na sibirskom poluostrvu Jamal.