VAŠINGTON – Oko 75.000 državnih službenika u Sjedinjenim Državama prihvatilo je ponudu za dobrovoljni odlazak iz javne službe u okviru programa pod nazivom „Fork in the road“ (raskršće), prema podacima Bloomberga.
Iako je broj velik, on je ispod očekivanja Trampove administracije, koja je ciljala na pet do 10 odsto od ukupno 2,4 miliona državnih službenika. Ovaj rezultat povećava vjerovatnost masovnih otpuštanja u saveznim agencijama u narednim mjesecima, pišu američki mediji.
Program, koji je zatvoren u srijedu, omogućio je zaposlenima da podnesu ostavke u februaru, ali ostanu na državnom platnom spisku do kraja septembra 2025. godine.
Trampova administracija promovisala je ovu opciju kao „izuzetno velikodušnu“ priliku za zaposlene da planiraju svoju budućnost, ali kritičari tvrde da je riječ o pritisku na zaposlene da donesu brze odluke bez dovoljno informacija.
Elon Musk, milijarder i osnivač Tesle, igra ključnu ulogu u ovom procesu kao jedan od šefova novoosnovanog Odeljenja za efikasnost vlade (Department of Government Efficiency, DOGE). Musk je prethodno proveo sličan program u firmi Twitter (sada X) nakon što je preuzeo 2022. godine.
DOGE je postao centralni akter u nastojanjima da se smanji veličina savezne vlade. Muskova strategija uključuje ne samo smanjenje broja zaposlenih, već i ukidanje ili restrukturiranje agencija koje smatra neefikasnim, poput USAID-a.
Trampova administracija najavila je dalje korake u smeru smanjenja broja zaposlenih. Izvršnom naredbom potpisanom u utorak, Trump je naložio šefovima agencija da pripreme planove za „masovna smanjenja broja zaposlenih“.
Kritičari upozoravaju da bi takvi rezovi mogli dovesti do „odliva mozgova“ iz savezne vlade, s gubitkom iskusnih kadrova. Takođe postoji zabrinutost oko transparentnosti i zakonitosti ovih procesa, posebno s obzirom na brzinu i obim promena koje sprovodi DOGE.
Program „Fork in the road“ samo je prvi korak u širim planovima Trampove administracije i Elona Muska za smanjenje veličine i uloge savezne vlade. Poslovni dnevnik