PEKING, Francuska vazduhoplovna kompanija “Safran” i američki konglomerat “General Electric” dobili su deset milijardi dolara vrijedan posao u Kini – proizvodnju avionskih motora za novu kinesku letjelicu C919, saopšteno je juče u Pekingu.
Vijest o novom poslu objavio je izvršni direktor “Safrana” Žan-Pol Herteman, koji se nalazio u grupi francuskih biznismena u pratnji francuskog premijera Fransoa Fijona na putu u Kini. Herteman je rekao da će sa svojim američkim partnerom, koji upravlja njihovim međunarodnim zajedničkim preduzećem CFM, ravnopravno podijeliti ugovor. On je dodao da bi vrijednost ugovora mogla dostići i 15 milijardi dolara u periodu od 30 godina. Zahvaljujući ugovoru s Kinom, u Francuskoj će biti otvoreno između 8.000 do 10.000 radnih mjesta, a tri do četiri puta više radnika biće angažovano u različitim firmama s kojima će sarađivati “Safran”. Partneri iz Francuske i SAD takođe razmatraju mogućnost osnivanja fabrike za montažu avio-motora u Kini.
Kina računa da može da izradi 2.000 aviona tipa C919, a riječ je o najvećem putničkom avionu koji će biti proizveden u toj zemlji, čija bi isporuka kupcima trebalo da počne 2016. godne. Na tržištu će se taj avion nadmetati sa sličnim avionima “Airbusovim” A320 i “Boeingovim” modelom 737.
“Prva generacija novih avionskih motora biće izrađena u 2012. godni, dozvola za letenje trebalo bi da bude dobijena u 2014, a u upotrebi će se naći tokom 2016. godine”, kazao je Herteman. Novi avion, koji će proizvoditi kineska firma “Commercial Aircraft Corporation of China” osnovana prošle godine, imaće maksimum 190 sjedišta.
Herteman procjenjuje da će kinesko tržište činiti 20 procenata svjetskog tržišta aviona u narednih 20 godina, dok kineski zvaničnici procjenjuju da će Kini do 2020. godine biti potrebno 1.600 novih putničkih aviona.