SARAJEVO, Strategija EU za Dunavski region predstavlja ekonomski izazov za BiH, jer će joj ponuditi privilegovan pristup u saradnji sa istraživačkim centrima za finansijska tijela, kao što je Evropska investiciona banka, rekao je Dejvid Svit, savjetnik generalnog direktora u Generalnoj direkciji za regionalnu politiku Evropske komisije.
“Uža saradnja BiH sa zemljama učesnicama omogućiće joj razvoj privrednog potencijala i unapređenje ekoloških uslova”, rekao je Svit, predstavljajući strategiju.
Prema njegovim riječima, ključna uloga Strategije EU za Dunavski region, koji obuhvata 14 zemalja sa 115 miliona stanovnika, je unapređenje održivog saobraćaja, povezivanje energetskih sistema, zaštita životne sredine, očuvanje vodenih resursa i stvaranje povoljnog privrednog ambijenta.
Svit je ocijenio da je region suočen sa izazovima, kao što su neiskorišteni prevozni potencijal, nedovoljne putne i željezničke komunikacije, nekoordinisani napori u sektoru školstva, istraživanja i inovacija i ugrožavanje životne sredine.
“Nedavna katastrofa, izlivanje toksičnog mulja u Mađarskoj, jasno ilustruje potrebu za prekograničnom saradnjom na sprečavanju širenja zagađenja i borbi protiv posljedica katastrofa takvih razmjera”, naveo je Svit.
Strategija sadrži detaljan akcioni plan koji počiva na četiri glavna stuba. Prvi se odnosi na povezivanje Dunavskog regiona unapređenjem mobilnosti, podsticanjem korištenja održive energije i promovisanjem kulturne baštine i turizma. Slijedi zaštita životne sredine koja će se ogledati u vraćanju kvaliteta vode, upravljanju ekološkim rizicima i očuvanju biološke raznovrsnosti.
Akcioni plan sadrži i jačanje prosperiteta Dunavskog regiona razvojem istraživačkih kapaciteta, obrazovanja i informacionih tehnologija, te podrškom konkurentnosti preduzeća i investiranju u ljudska znanja. Jačanje Dunavskog regiona ogleda se i u jačanju institucionalnih kapaciteta i unapređenju saradnje na suzbijanju organizovanog kriminala.
U strategiji se navodi niz mjera usmjerenih na ostvarivanje zacrtanih ciljeva, koje će doprinijeti postizanju proširenih ciljeva iz Strategije Evropa 2020. One se odnose na modernizaciju riječne flote, izgradnju dva mosta između Rumunije i Bugarske, promociju Dunavskog regiona kao turističkog odredišta, izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, uspostavljanje zajedničkih istraživačkih centara i unapređenje uslova života romskih zajednica.
Strategija EU za Dunavski region druga je strategija koju je usvojila EU. Urađena je nakon konsultacija sa predstavnicima zemalja članica koji su iznijeli glavne probleme sa kojima se suočavaju ne samo unutar svoje zemlje, već i šire.