BEOGRAD, Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da su za ulaganje i saradnju sa Srpskom najviše zainteresovani investitori iz Srbije, Rusije, Slovenije, Austrije i Italije, a da u posljednje vrijeme interes pokazuju i američki i kineski ulagači.
“Glavni spoljnotrgovinski partneri Srpske u 2011. godini bile su države EU sa 40 odsto i države CEFTA sa 31 odsto učešća. Od država EU to su Italija, Njemačka, Austrija, Slovenija, Slovačka i Mađarska, a kad su u pitanju države CEFTA to su Srbija sa oko 59 odsto i Hrvatska sa 29 odsto. Od ostalih država to su Rusija, Kina i Švajcarska”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da RS još može da napreduje u segmentu poboljšanja spoljnotrgovinske razmjene i priliva stranih investicija.
“Kada je u pitanju spoljnotrgovinska razmjena, postoji bitan pomak u proteklih nekoliko godina. Tako je, na primjer, 2005. pokrivenost uvoza izvozom iznosila 38,5 odsto, a 2011. godine 55,9 odsto. Kad je riječ o direktnim stranim investicijama, postoji interes stranih investitora, mada je svjetska ekonomska kriza učinila svoje”, izjavila je Cvijanovićeva za “Večernje novosti”.
Ona ističe da su, ipak, započeti veliki investicioni projekti u oblasti energetike, a kreću i značajni infrastrukturni projekti. “Neki su uspješno završeni, uprkos uticajima krize. Vjerujemo da je veoma bitan i razvoj regionalne saradnje, s ciljem povećanja konkurentnosti cijelog regiona”, navodi Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, ukupno poboljšanje konkurentnosti privrede je ključno pitanje. “Nastavljene su aktivnosti na poboljšanju poslovne klime i uklanjanje administrativnih barijera, jačanje infrastrukturne povezanosti Srpske sa okruženjem, poboljšanje kvaliteta radne snage, sudskog sistema, usluga svih nivoa vlasti, stvaranja regionalnih lanaca vrijednosti, promotivne aktivnosti…”, kaže ona.
Cvijanovićeva je podsjetila da je nastavljeno širenje mreže predstavništava Republike Srpske u inostranstvu koja, između ostalog, treba da doprinesu unapređenju ekonomske saradnje Srpske sa inostranstvom, a u tu svrhu je objedinjena ukupna investiciona ponuda svih opština u Srpskoj.
Ona navodi da je saradnja sa Srbijom jedan od najviših i trajnih prioriteta Republike Srpske i ona je, uz sve emotivne, porodične, poslovne, političke, ekonomske i druge veze i pravno utemeljena Sporazumom o specijalnim i paralelnim vezama.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Postovano gospodo,
Ima li jos neko ko veruje u ove price(izuzev onih koji od ovih prica zive vise nego dobro).
u ove priče ne vjeruju oni koji od njih žive odnosno oni koji smišljaju ove izjave.porazno je što u njih vjeruje narod.inače,zar bi tolerisali ovu priču i ovakvu situaciju.
Pokrivenost uvoza izvozom porasla je , prije svega, zahvaljujući smanjenju uvoza. A što se tiče ključnog pitanja (konkurentnost) do sada smo svjedočili širenju poreske baze, porastu poreskih nameta i potpunoj anarhiji u kreditnoj politici IRB-a. Čestitam.
stvaranja regionalnih lanaca vrijednosti, promotivne aktivnosti…”, kaže ona???
Pa zar neko zaista vjeruje u ove gluposti?
UŽAS!!!!!
Ala lupeta, svašta!