ZAGREB, Tokom vikenda u Zagrebu je održan Sajam dragog i poludragog kamenja prodajnog i edukativnog karaktera koji je posjetilo oko pet hiljada ljudi.
Predstavili su se brojni izlagači iz zemlje i inostranstva. Znalci tvrde – u drago kamenje se isplati ulagati. Budući da ga je sve manje, njegova vrijednost sve više raste.
Ametist iz Urugvaja. Biseri iz Vijetnama. Minerali iz Južne Afrike. Zagrebački sajam bio je pravi odmor za oči. A za one sa nešto dubljim džepom u ponudi su i skupocjenije stvari poput, recimo, ogrlice od brušenog rubina koja košta oko 20.000 kuna.
Kamenčići su to od kojih se, tvrde trgovci, lijepo može zaraditi.
– Ovim poslom se isplati baviti, pogotovo u današnje vrijeme. To vam je kao i nafta, nje vam je sve manje i manje, kolika je god sad cijena, ona će morati trajati jer je sad kamena sve manje, kaže Paško Rajčić, sin vlasnika jednog od štandova.
Zato se, tvrdi gemolog Miculinić, isplati ulagati u njih.
– Na berzi dijamanata, dijamanti ne padaju, nikad nisu pali zadnjih, ne znam, zadnjih 200 godina. Dijamant samo više i više vrijedi, tako je i s ostalim dragim i poludragim kamenjem, kaže gemolog Neven Miculinić.
Kada se kupuje tako skupocjeno kamenje, ono mora imati certifikat koji garantuje autentičnost. A oni koji imaju nakit bez certifikata, danas su ga donosili na procjenu. Bude tu, kaže gemolog Miculinić, svakakvih situacija.
– Recimo, djevojka donese vjenčani prsten pa ispadne da nije dijamant nego je neka imitacija, kaže nam ovaj gemolog.
Imitacija se ne morate bojati na ovom sajmu na kojem se predstavlja 67 izlagača iz 16 zemalja. Takvi se sajmovi održavaju u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Puli. Dnevnik.hr