BANJALUKA, Bez obzira na to šta će biti rezultat “Breksita”, refleksije će biti velike na Balkan i BiH, rekao je profesor Univerziteta u Banjaluci Aleksandar Savanović.
On je istakao da su značajna brojna pitanja nakon “Breksita”, od procesualnih, ekonomskih, pravnih, do političkih i filozofskih jer se tiču budućih tokova u Evropi i šire.
Savanović kaže da se, kada je riječ o uticaju “Breksita” na EU, odvijaju dva paralelna procesa stvaranja sve veće integracije svijeta i secesionističkih pokreta širom Evrope.
“Stalno se vodi neka vrsta ideološkog, filozofskog i moralnog sukoba ta dva koncepta, te mislim da je suviše rano da se da procjena u kom pravcu će to da ide”, rekao je Savanović sinoć novinarima u Banjaluci prije početka okruglog stola u Banjaluci o posljedicama “Breksita”.
Profesor zagrebačkog univerziteta Dejan Jović smatra da više izvjesna mogućnost koja će se desiti nakon “Breksita” jeste da se EU u sljedeće dvije godine u potpunosti fokusira na pitanje izlaska Velike Britanije, te da pokuša pregovarati s njom o mirnom i bezbolnom “razvodu”.
“Nakon toga slijedi konsolidacija onog što je ostalo u EU, tek tek nakon toga dolazi, ali i ne mora, proširenje EU, tako da za balkanske zemlje slijedi period od više godina zastoja u pregovorima i bilo kakvom približavanju EU“, rekao je Jović.
On smatra da bi pametnije bilo da se umjesto toga desi upravo obrnuta politika.
“EU treba da razmisli o svojoj strategiji i da u situaciju u kojoj je izgubila Britaniju, pokuša nekog ‘dobiti’, odnosno ostvariti uspjeh nakon ovog neuspjeha sa ‘Breksitom’, te da spusti kriterijume za članstvo zemalja Balkana”, rekao je Jović.
Profesor na Univerzitetu u Istočnom Londonu Vasilis Fuskas smatra da se posljedice “Breksita” za Balkan nalaze u indirektnom uticaju EU na ekonomiju i politiku zemalja Balkana.
On je istakao važnost monetarne unije, koja ima veliki uticaj na Balkan.
Ekonomski fakultet u Banjaluci organizovao je okrugli sto o posljedicama referenduma Velike Britanije o izlasku iz EU pod nazivom “Poslije `Breksita`: finansijalizacija, evropske integracije i Balkan”. Srna