BANJALUKA, U energetski sektor Republike Srpske spremne su da investiraju velike kompanije, što bi trebalo iskoristiti, jer svaki započeti energetski projekat otvara mogućnosti dodatnog zapošljavanja i pokretanje drugih kapaciteta u procesu izgradnje, izjavio je ministar industrije, energetike i rudarstva RS Slobodan Puhalac.
“Sve balkanske zemlje imaju ambiciju da postanu lideri u energetskom sektoru i počele su borbu za svaki projekat. U RS, u proteklih 25 godina, nije izgrađen nijedan važniji energetski objekat, iako postoji veliki broj pripremljenih studija, projekata i izvršenih pripremnih radova”, rekao je Puhalac.
Ministar Puhalac je u intervjuu “Fokusu” naveo da su za elektroenergetski sektor, osim partnera iz Rusije i Norveške, ozbiljno zainteresovani njemački “RVE pauer AG”, norveški “Statkraft”, ruski “Inter Rao”.
On je dodao da je Elektroprivreda RS angažovala advokatsku kancelariju, koja će zajedno s rukovodstvom tog preduzeća pripremiti prijedlog ugovora, koji će biti predložen češkom strateškom partneru ČEZ-u, kao kompromis za prevazilaženje problema koji su blokirali dokapitalizaciju Rudnika i Termoelektrane Gacko.
“Projekat ulaganja u RiTE Gacko potrebno je nastaviti, sa ČEZ-om ili bez njega”, naglasio je Puhalac, napomenuvši da je završeno idejno rješenje na nivou idejnog projekta za hidroelektranu Gornja Drina, odnosno “Buk Bijela niska”, te hidroelektrane Sutjeska, Foča i Paunci.
Puhalac kaže da bi studija opravdanosti trebalo da bude završena u februaru, nakon čega slijedi njena revizija, te da je ukupna snaga tih objekata, prema idejnom rješenju, oko 264 megavata, s predviđenom investicijom od oko 434 miliona evra.
Odgovarajući na pitanje da li je u ovoj godini neminovno poskupljenje struje, Puhalac je izrazio uvjerenje da će rukovodstvo Elektroprivrede RS, prije pokretanja inicijative za povećanje cijene električne energije, dobro analizirati sve razloge za takav korak, kao i razloge protiv njega.
“Povećanje cijena električne energije, čiji je razlog ulaganje u razvoj i nove objekte, može da ima svoju opravdanost, ali ono ne smije biti dodatno opterećenje ni za građane ni za privredu, koja će se suočiti sa izazovom poslovanja u uslovima nadolazeće krize”, smatra Puhalac.
Govoreći o tome da li će u ovoj godini biti otpuštanja radnika, Puhalac je rekao da bi “volio kada bi mogao da kaže da se kriza neće osjetiti u realnom sektoru” i dodao da to ne može reći, napomenuvši da su otpuštanja već počela.
“Svi moramo uložiti maksimalne napore da prebrodimo prvu polovinu godine. Poslodavci, koji jedini vid štednje vide u otpuštanju radnika, unazađuju poslovanje svog preduzeća. Može se desiti da, onda kada kriza prođe i ponovo povećaju svoj obim poslova, ostanu bez radnika koji znaju i mogu da ispoštuju rokove iz ugovora”, ocijenio je ministar Puhalac.