BEOGRAD, Šećerna repa biće ove jeseni izuzetno tražena roba.
Šećerane u Srbiji nisu uspjele da u potpunosti obezbjede sirovine za predstojeću kampanju, pa se očekuje velika borba za oko 10.000 hektara slobodne šećerne repe, čiji vlasnici se ugovorom nisu vezali ni za jednu šećeranu.
Ovom industrijskom biljkom, inače, u Srbiji je, kako procjenjuje Lazar Kovačev, rukovodilac Odjeljenja za šećernu repu novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, zasijano oko 60.000 hektara. Sa šećeranama je ugovorena proizvodnja na oko 50.000 hektara. U Hrvatskoj bi, kako se očekuje, trebalo da se završi rod sa oko 6.000 hektara.
– Repa za sada dobro napreduje, ali, pravi rod se formira ovog i sljedećeg mjeseca, pošto su biljke u fazi intenzivnog razvoja – kaže Kovačev.
Jedan od najvećih proizvođača šećerne repe, „Kompanija Matijević“ zasijala je ove sezone oko 3.000 hektara repe.
– Već smo ugovorili prodaju roda sa 1.750 hektara, sa šećeranom iz Osijeka, po cijeni od 50 evra za tonu – kaže Petar Matijević, vlasnik ove kompanije. – Ovih dana, planiramo da sa jednom od domaćih šećerana ugovorimo zamjenu preostalog roda, za šećer, pošto očekujem da će cijena šećera rasti.
Šećeranama iz Srbije, ponuda šećerane iz Osijeka, koja je išla i do 50 evra po toni šećerne repe, pokvarila je račune. „Sunoko“, „Helenik šugar“ i „Sfir“ – vlasnici šećerana u Srbiji, naime, ponudili su i za 10 evra nižu cijenu.
Željko Kovačević, iz kompanije „Helenik šugar“, koja repu prerađuje u dvije šećerane, navodi kako je sigurno da će sve šećerane tražiti slobodnu repu.
– Ponuda iz Hrvatska, podržana je sa 11 evra državne podrške po toni repe i pravi nam velike probleme, pošto mi od države po toni dobijamo 5.000 dinara, i samim tim, nismo konkurentni – kaže Kovačević. – Hrvatima je, naime, važno, da pred ulazak u EU zauzmu što bolju poziciju, i plaćaju repu preko svake mjere. I pored toga, vjerujem da će Srbija, uz prelazne zalihe od oko 30.000 tona, i redovnu proizvodnju, imati oko 400.000 tona šećera, a to je dovoljno za domaću potrošnju, a takođe i za izvoz.
Mjere zaštite
– Nadamo se da će državni organi vancarinskim mjerama zaštite ove godine pomoći šećeranama u Srbiji – kaže Kovačević. – Mi, istina, granice moramo da otvorimo za izvoz repe, ali postoje primjeri mnogih država koje svoju nacionalnu proizvodnju čuvaju cijelim nizom mjera zaštite koje nisu vezane za carinske dažbine. Novosti