BANJALUKA, Većina stočara u BiH, njih čak dvije trećine, ima samo po jednu kravu.
Navedeno je to u UNDP-ovom Nacionalnom izvještaju o humanom razvoju za ovu godinu, pod nazivom “Ruralni razvoj u BiH: Mit i realnost”, a u kojem se još navodi da više od 99 odsto stočara na farmama posjeduje ispod 20 grla stoke.
“Većina poljoprivrednika nema formalno poljoprivredno obrazovanje, uz ograničena finansijska sredstva, te uzgajaju stoku i usjeve kao sekundarnu aktivnost”, navedeno je u tom izvještaju.
Vođa tima angažovanog na ovom projektu bio je Goran Živkov, inače bivši ministar poljoprivrede Srbije, koji kaže da je, tokom rada na izvještaju, stekao utisak da u BiH nije lako sa stočarske proizvodnje za vlastite potrebe preći na komercijalnu.
“Samo nekoliko desetina hiljada gazdinstava ima ozbiljnije prihode od poljoprivrede. Prelazak sa prehrambene sigurnosti na komercijalnu proizvodnju nikada nije lak. Problem BiH je u tome što ima usitnjena gazdinstva, puno malih poljoprivrednika, a jako malu konkurenciju na nivou prerade, koja bi trebalo da prikupi te proizvode, pripremi ih i plasira na tržište”, ocjenjuje Živkov.
Kaže da, kada tome dodate uvozne proizvode, onda imate dodatni problem.
“Jako su važne, kada je BiH u pitanju, mjere agrarne politike, koje moraju da budu usmjerene u pravcu povećanja konkurentosti. One moraju biti odvojene, tako da imate posebnu politiku za one koji hoće da rade komercijalno i one koji to ne mogu”, precizira Živkov.
Armin Sirčo, viši koordinator i rukovodilac Sektora socijalne uključenosti i demokratske uprave UNDP-a, kaže da njihovo istraživanje upravo i ukazuje na činjenicu da mala gazdinstva ne mogu da budu konkurentna na tržištu.
“Previše su usitnjena i stočarstvom se stočari uglavnom bave da bi zadovoljili potrebe sopstvene porodice, ili radi ostvarenja dopunskih prihoda. Bez dodatnih investicija, ukrupnjavanja i unapređenja tehnologije, teško je očekivati značajne pomake nabolje”, ocjenjuje Sirčo.
Farmeri smatraju da usitnjena stočarska proizvodnja u BiH koči prosperitet ove djelatnosti.
Tačan je podatak, prema riječima Vladimira Usorca, predsjednika Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS, da jednu kravu ima većina stočara u BiH.
“U FBiH veliki broj ljudi ima samo jednu kravu, samo za sebe, a u RS je, ja mislim, prosjek tri krave. Imamo tek 300 farmi s više od 10 krava. Proizvodnju treba ukrupniti, a da bi se to desilo, potrebni su investicije i podsticaji”, ističe Usorac.
Bojan Kecman, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, rekao je da, prema podacima kojima raspolažu, u RS ima oko 8.000 farmera koji ostvaruju premije za mlijeko.
“Od toga, njih 50 odsto ima do 10 muznih grla, a 20 odsto ih ima više od 20 krava. Nama je u cilju da imamo što veći broj proizvođača mlijeka čije farme broje više od 20 muznih grla”, rekao je Kecman.
Kako je dodao, jedna od mjera uz pomoć kojih bi zacrtani cilj bio ispunjen jeste i nabavka 3.000 steonih junica iz Austrije, koja je u planu.
Inače, u spomenutom izvještaju navodi se da je stočarstvo u BiH vrlo značajno, pošto 43 odsto svih domaćinstava, obuhvaćenih anketom na ruralnim područjima, drži neku vrstu životinja.
S obzirom na to da veliki broj domaćinstava uzgoj stoke tretira kao sekundarnu djelatnost, takva domaćinstva imaju malo podsticaja, a samim tim, zaključuje se, smanjena je i mogućnost da na svojim farmama uvedu potrebne promjene. Nezavisne novine