BANJALUKA, Većina poslodavaca u RS smatra da kroz postupak javne nabavke ne mogu dobiti posao bez podmićivanja i isplata zvaničnicima odgovornim za tender ili drugim povezanim licima, pokazalo je najnovije istraživanje Unije udruženja poslodavaca RS.
Naime, 42 odsto poslodavaca iz RS koji su učestvovali u ovom istraživanju smatra da najbolji ponuđač može rijetko dobiti javni tender, a da ne vrši nedopuštene isplate zvaničnicima odgovornim za tender ili drugim povezanim licima. Na isto pitanje 14 odsto ispitanih poslodavaca je navelo da najbolji ponuđač nikada ne može dobiti javni tender bez podmićivanja, što zajedno čini više od polovine ispitanika.
Pored toga, više od 60 odsto ispitanika smatra da postojeće prakse u javnim nabavkama u RS doprinose postojanju sive ekonomije. U obrazloženju ovog istraživanja navodi se i da ovi odgovori imaju svoju potvrdu i u rezultatima istraživanja drugih institucija i relevantnih međunarodnih organizacija.
Kao primjer navode istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma o globalnoj konkurentnosti, gdje se, između ostalog, ukazuje na postojanje prakse davanja mita i neregularnih plaćanja od strane privrednih subjekata, bilo da se radi o poslovima uvoza ili izvoza, komunalnim uslugama, plaćanju poreza, dobijanju ugovora i dozvola od strane javnih institucija ili o ishodovanju povoljnih sudskih presuda. Prema pokazatelju prakse podmićivanja i neregularnog plaćanja, BiH je najgore rangirana u odnosu na posmatrane zemlje – Hrvatsku, Makedoniju, Srbiju i Austriju.
U istraživanju je još navedeno da je nedostatak transparentnosti u radu javnih institucija, posebno u postupku provođenja javnih nabavki, nešto na šta poslodavci u RS često ukazuju kada je riječ o povjerenju u rad javnih institucija.
Rajko Kecman, član Predsjedništva Udruženja građana “Tender” Banjaluka, rekao je da je krivac za ovakvo stanje upravo Zakon o javnim nabavkama, koji nije regulisao ta pitanja, kao što je to učinjeno, primjera radi, u Srbiji ili Hrvatskoj.
“Mi smo u maju ove godine predložili novi Zakon o javnim nabavkama BiH, koji bi ovog mjeseca trebalo da uđe u parlamentarnu proceduru”, rekao je Kecman. Prema njegovim riječima, važeći Zakon o javnim nabavkama je stupio na snagu 27. novembra prošle godine i “on je najkoruptivniji zakon o javnim nabavkama koji svijet poznaje”.
“Problem je taj što su svjesno otvorene rupe u njemu da može raditi šta ko hoće i da nema odgovornosti. Znači, korupcija može biti legalna, jer niko neće odgovarati. U suštini svako odgovara samo partiji koja ga je postavila, dok sudovi ne rade”, rekao je Kecman.
Inače, iz ovog udruženja su ranije kazali da bi dosljednim poštovanjem i primjenom predloženih izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama od strane ugovornih organa i ponuđača, kao i ključnih nadležnih institucija, koje raspolažu sa dovoljnim brojem stručnih kadrova, godišnja ušteda novčanih sredstava u budžetima premašila iznos od 400 miliona maraca. Nezavisne novine