BRATUNAC, Desetak radnika “Tehničkog remonta” iz Bratunca, koji su na “čekanju”, protestovalo je danas pred fabričkom kapijom tražeći isplatu plata i da budu pozvani na posao.
U sindikalnoj organizaciji “Tehničkog remonta” kažu da ne podržavaju ovaj protest i poručuju da radnici moraju imati strpljenja, te da vjeruju Vladi Republike Srpske da će ispuniti obećanje, iako se proces privatizacije odužio.
Jedan od nezadovoljnih radnika Nebojša Banduka, koji je danas protestovao, rekao je da su zaposleni u fabrici prije nekoliko dana dobili plate u vidu sindikalnih pozajmica, dok sedam radnika, koji su već dugo na “čekanju”, nije obuhvaćeno tom isplatom.
On je naveo da ga je rukovodstvo fabrike, kako kaže, prevarilo u aprilu kada su nekolicini radnika ponudili da potpišu izjave da se odriču potraživanja zaostalih plata i da počnu raditi.
“Izjavu sam potpisao, a nikada me nisu pozvali na posao. Zbog nepovjerenja nisam potpisao da se odričem dijela plate i nisam dobio pozajmicu prije nekoliko dana”, pojasnio je Banduka i najavio odlazak u Banjaluku, gdje će štrajkovati glađu.
Radnik Nebojša Stijačić, koji je, takođe, bio ispred kapije preduzeća, kaže da se prema pojedinim radnicima u ovom preduzeću vrši diskriminacija, jer su neki mjesecima na “čekanju”, dok se drugi iste struke pozivaju da rade i imaju neka primanja.
“Rukovodstvo rasprodaje željezo, mašine i stanove, ta sredstva troše, i nezakonito isplaćuje neke naknade onima koji rade”, tvrdi Stijačić i traži da inspekcijske službe provjere finansijske transakcije, koje je poslovodstvo izvodilo u posljednjih nekoliko mjeseci.
Iz sindikalne organizacije navode da ni oni nisu zadovoljni stanjem u farbici, ali da strpljivo čekaju završetak započete privatizacije i najavljeno pokretanje proizvodnje.
Oni ističu da imaju obećanja od Vlade Srpske i rukovodstva preduzeća da će do kraja godine biti završen proces privatizacije i da će novi vlasnik pokrenuti proizvodnju i do početka februara pozvati na posao svih oko 130 zaposlenih, od kojih trenutno rade samo radnici obezbjeđenja i nekoliko službenika.
“Nismo ni mi zadovoljni. Stanje u fabrici je teško. Gubici su veliki i dugovanja rastu i očekujemo da će Vlada Republike Srpske, kao jedini vlasnik kapitala u ovoj firmi, ispuniti obećanje iako se proces privatizacije odužio, te da će obaveze prema radnicima biti izmirene”, rekao je predstavnik sindikalne organizacije Branislav Milošević.
On je istakao da je izbor – stečaj ili privatizacija, koja se privodi kraju, a na šta radnici ne mogu uticati.
Milošević naglašava da radnici moraju imati strpljenja da bi naplatili potraživanja od preduzeća i da bi povezali staž, te počeli raditi i zarađivati plate, što je osnovni cilj zaposlenih.
Članovi Sindikalnog odbora kažu da vjeruju obećanjima Vlade Republike Srpske i da očekuju da će novi kupac ove fabrike iz Južnoafričke Republike izmiriti preuzete obaveze i, kako je najavljeno, do februara organizovati proizvodnju i pozvati sve radnike na posao.
U preduzeću kažu da su zbog blokade računa prije nekoliko dana isplatili pozajmice radnicima preko sindikalnog računa.
“Grupa nezadovoljnih radnika nije prihvatila takav način isplate, nisu potpisali izjave da im se umanje potraživanja za iznos pozajmice i oni nisu dobili pozajmicu”, kažu u sindikalnoj organizaciji.
Sindikalci smatraju da je riječ o ozbiljnim namjerama kupca preduzeća jer je on već drugi put obezbijedio sredstva za isplatu pozajmica radnicima. Srna