BANJALUKA, Revizija desetak preduzeća na kojima je Komisija za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama Republike Srpske (RS) radila u posljednja tri mjeseca pokazala da se većina neregularnosti desila nakon isteka privatizacionog ugovora, izjavio je predsjednik Komisije Savo Ševaljević.
On je naglasio da 90 odsto privatizacija izvršeno od 2002. do 2004. godine, a ugovori su uglavnom isticali tri godine nakon potpisivanja.
“Javnosti najpoznatiji slučajevi `Medicinska elektronika` i `Fruktona` jesu tipični primjeri neregularnosti koje su se desile nakon isteka privatizacionog ugovora. Međutim, nadležnosti Komisije ne obuhvataju taj period, odnosno nisu više u domenu revizije”, rekao je Ševaljević za “Fokus”.
On je naglasio da su problemi u privatizaciji počeli od samog početka ovog procesa kada se privatizacija radila pod pritiskom međunarodne zajednice.
Ševaljević ističe da je tome doprinijelo neiskustvo, te loši primjeri iz prakse preuzeti od susjeda, dok prema njegovom mišljenju, najveću odgovornost snosi država i njene institucije.
On dodaje da primjera nemara državnih institucija ima i sada jer Uprava za indirektno oporezivanje, kako navodi, godinama ne kontroliše firme, a tek kada preduzeće bude izbrisano iz sudskog registra dođu da kontrolišu ugašeno preduzeće.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
savo, sto se tice lose prakse, sto ti ne ispricas ljudima kako si prodao kapiju na cajevcu kad si bio stecajni upravnik?
druga stvar, zasto rezultate revizije privatizacija, u skladu sa zakonom, ne objavljujete javno?
treca stvar, evo izvjestaja o fruktoni
http://www.capital.ba/wp-content/uploads/2010/07/Komisija-za-reviziju-Fruktona-izvjestaj-1.pdf
pa pogledajte stranu 10 pa sami procijenite da li je bilo nepravilnosti u samoj privatizaciji ili nije.
lemi, jel ti mislis da nas savan zna baratati racunarima i da zna ”izaci” na internet. Cisto sumnjam, njemu se pitanja jos uvijek postavljaju putem poste i oglasne table.
uobicajeno je da se racunarska pismenost u Evropi dokazuje, na primjer, ECDL sertifikatom. posto mi Evropi ne pripadamo, kod nas je masovna pojava da se pod otrcanom frazom ‘poznavanja rada na racunaru i engleskog jezika’, podrazumijeva poznavanje drzanja misa u ruci, i rukovanje daljinskim upravljacem od TVa, te razaznavanje natpisa na istom, npr. power, volume, i slicno.
revizija sa mišem se gradi, xe,xe