ATINA, Većina Grka negativno reaguje na novi sporazum u Evropskoj uniji (EU), kojim se njihovoj zemlji olakšava teret dugovanja, smatrajući da on šteti nacionalnom suverenitetu, objavio je atinski dnevnik “To vima”.
Naime, gotovo 60 odsto Grka dotični sporazum ocjenjuje kao negativan ili vjerovatno negativan, prenijela je rezultate ankete novinska agencija Rojters.
Dogovorenim paketom je predviđeno da banke, penzijski fondovi i osiguravajuća društva – koji drže preko 200 milijardi evra grčkog duga – prihvate otpisivanje 50 odsto tih potraživanja, kako bi teret Grčke učinili podnošljivijim.
Predviđa se da će ukupan dug Grčke, procijenjen na više od 350 milijardi evra, ove godine premašiti 160 odsto ukupnog domaćeg proizvoda (BDP).
Oko polovina učesnika u pomenutoj anketi smatra da postignuti sporazum predstavlja udarac grčkom suverenitetu, jer prepušta još veću kontrolu nad domaćom ekonomijom EU i Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Samo 36 odsto od 1.009 učesnika u telefonskoj anketi zastupa stav da je sporazum pozitivan ili vjerovatno pozitivan.
Gotovo tri četvrtine ispitanika je ipak izjavila da želi da Grčka ostane u zoni evra, dok je samo petina za vraćanje drahme kao nacionalne valute.
Takođe, i pored sveg nezadovoljstva, čak 75,6 odsto Grka želi da odluke samita EU budu odobrene u domaćem parlamentu.
Osim toga, 55,5 odsto anketiranih želi da domaće političke partije pokažu veće jedinstvo, a samo 37,3 odsto bi želili da izbori budu održani sada.
Većina Grka ne želi Jorgosa Papandreua na čelu vlade nacionalnog jedinstva.
Trenutno najomiljeniji kandidat za tu poziciju je Lukas Papademos, bivši potpredsjednik Evropske centralne banke (ECB), a poslije njega opozicioni lider Antonis Samaras.
Samarasova Nova demokratija je prema ovoj anketi trenutno najpopularnija politička grupacija sa 22 odsto podrške, dok Papandreuovi socijalisti imaju podršku 15 odsto anketiranih.
Više od četvrtine anketiranih Grka je izjavilo da trenutno ne bi mogli da se odluče za koga da glasaju, prenose agencije.