BEOGRAD, Indeksi akcija na tržištima kapitala u Zagrebu, Ljubljani i Sarajevu prethodnu nedelju završili su u plusu. Na Ljubljanskoj berzi indeks Ljsex porastao je nešto više od jednog procenta, a promet je, nakon više nedelja, premašio deset miliona evra.
Dobitnike predvodi akcija Gorenja rastom od gotovo pet odsto, dok je Merkator poskupio nešto više, a Nova kreditna banka Maribor nešto manje od tri odsto. Cijena farmaceutske kompanije Krka povećana je više od dva odsto.
Indeks Crobex na Zagrebačkoj berzi u prethodnoj nedelji ojačao je nešto više od procenta, a ukupan promet dostigao je 233,13 miliona kuna (7,3 kune za evro) i bio je 156 odsto veći nego prethodne nedelje. Najviše se trgovalo akcijama Zagrebačke pivare, za 118,25 miliona kuna, po stabilnoj cijeni.
U kategoriji dobitnika su Podravka sa plusom od gotovo osam odsto, Erikson Nikola Tesla poskupio je nešto više od dva odsto, a Zagrebačka banka, Hrvatski telekom i Tehnika po nešto više od jedan odsto.
Među gubitnicima su s druge strane Validus i Petrokemija sa padom od tri odsto, kao i Atlantska plovidba, Uljanik plovidba i Jadroplov sa minusom nešto većim od procenat.
Na Banjalučkoj berzi indeks Birs oslabio je trećinu procenta, a promet u protekloj nedelji vrijedio je samo 359.159 KM (1,95 KM za evro). Oko 40 odsto prometa ostvareno je u trgovini obveznicama.
Najviše se od akcija na Listingu B trgovalo Telekomom Srpske, za 107.621 KM, a cijena te hartije povećana je nešto više od dva odsto. Na slobodnom berzanskom tržištu najveći promet realizovan je akcijama Vodoprivrede Trebišnjica iz Trebinja, od 32.489 KM, a cijena im je bila stabilna.
Indeks akcija SASX-10 na Sarajevskoj berzi neznatno je porastao, za desetinu procenta na nedeljnom nivou. Promet je vrijedio 857.962 KM od čega su dvije trećine ostvarene u trgovini obveznicama.
Među akcijama iz sastava indeksa SASX-10 najveći promet je realizovan BH Telekomom, od 99.000 KM, a cijena mu je povećana gotovo dva procenta.
U plusu nešto većem od dva odsto završili su Elektroprivreda BiH i Fabrika duvana Sarajevo, IK Banka je poskupila gotovo procenat, a Bosnalijek samo 0,12 odsto.
Najveći pad ubilježila je Hidrogradnja, nešto više od devet odsto, a na listi gubitnika slijede Šipad komerc sa minusom od bezmalo osam odsto, Energoinvest sa četiri i po, Energopetrol sa nešto više od četiri i mostarski HT sa nepun procenat.
Na crnogorskim tržištima kapitala ostvaren je promet od samo 520.000 evra, a indeksi su oslabili, na Montenegroberzi Moste je pao četiri procenta, a na Nex Montenegru indeks NEX20 spustio se gotovo tri odsto.
Najlikvidniji bio je Prenos sa prometom od 83.000 evra, a cijena te hartije spustila se nešto više od šest odsto.
Gledano prema prometu, slijede akcije Kontejnerskih terminala i generalnih tereta sa prometom od 71.000 evra. Cijena im je, nakon vijesti da nije bilo zainteresovanih na tenderu za prodaju 54 odsto te kompanije, pala 20 odsto.
Više se trgovalo i akcijama Crnogorskog Telekoma, za 43.000 evra, kao i Jugopetrola, za 23.000 evra. Biznis